Get Adobe Flash player
Maj 2019
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archive for the ‘Szkoła’ Category

Zgroza starosta sępoleński likwiduje przychodnie ZOZ przy szpitalu w Więcborku oraz internat dla uczniów szkól licealnych w Więcborku !!!

Zgroza starosta sępoleński likwiduje z dniem 31 marca 2019 r. przychodnie ZOZ przy szpitalu powiatowym w Więcborku  ! Również Rada Powiatu w Sępólnie Kr  przy akceptacji starosty podjęła uchwałę o likwidacji internat dla uczniów szkól licealnych i policealnych w Więcborku !  Tak sadystycznie działa PO – PSL (ZSL) rządzące z radnymi w powiecie sępoleńskim, którzy za chwilę zlikwiduję więcborski szpital, jak nie przeprowadzą w tym roku nakazanych pokontrolnie remontów szpitala wartych miliony złotych !!!

Pytam jakim prawem powiat sępoleński stał się właścicielem więcborskiego szpitala, internatu oraz szkół, ziemi i pałaców ! Dlaczego miasto Więcbork nie zarabia na dzierżawach tych obiektów od 20 lat radosnej twórczości powiatu sępoleńskiego ! Dlaczego powiat zarabiał, a nie gmina Więcbork na sprzedaży więcborskiej ziemi i pałaców w tym pałaców Prezydenta RP w Runowie Młyn ! Obiekty prezydenckie w MiG Więcbork dawno  powinny być oddane Prezydentowi RP !

Przecież powiat tych obiektów nie wybudował, a przekazał te obiekty i ziemię lekką ręką do powiatu były burmistrz Więcborka Andrzej Marach z usłużną Radą Miejską Więcborka, uszczuplając w ten sposób majątek gminy Więcbork o dziesiątki milionów złotych, co zahamowało rozwój naszego miasta taka jest prawda i za jej głoszenie niszczono mnie 20 lat w tym smętnym grajdole !

Przypominam, że to właśnie ja ówczesny Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku  zablokowałem powiatowi z ministrem Mojzesowiczem sprzedaż za bezcen więcborskiego lasku miejskiego o pow 12 ha w 2006 r.  Proszę sobie wyobrazić, że ten lasek miejski w Więcborku w tym czasie był już własnością powiatu sępoleńskiego i ja im go odebrałem z Rządem Premiera Jarosława Kaczyńskiego i przywróciliśmy go do zasobów majątkowych gminy Więcbork ! Wprowadzając zarazem KBS Więcbork do swojej przedwojennej siedziby zrabowanej przez więcborskich i sępoleńskich komunistów w PRL !

W ten sposób wzbogaciłem majątek gminy Więcbork w 2006 r.  jako Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w  Więcborku o 20 milionów złotych i taki burmistrz Kuszewski z jego zastępcą do dziś nie potrafią tego uszanować co zrobiłem dla tego miasta ! Za to wszytko dobro burmistrz z jego zastępcą wypisywali brednie z swoimi kalkierami na mój temat do Belwederu, które zostały wyśmiane wraz z nimi !  To za sprawą fałszywego miłosierdzia i  braku poszanowania bliźniego przez więcborskiego szafarza i mu podobnych podupada kościół w całej Polsce, gdyż na widok takich osób przy ołtarzu krwawią serca i pękają oczy !

Powiedzmy sobie szczerze, że na remonty szpitala powiatowego w Więcborku powiatu nie stać, gdyż powiat ponownie zbankrutował za sprawą nieudolnych radnych powiatowych i starostów, którzy do tego doprowadzili  !!! Zatem już czas najwyższy przekazać szpital powiatowy w Więcborku ponownie do Skarbu Państwa i POZ, który stać na dalsze remonty więcborskiego szpitala ! Starczy eksperymentów znachorów i uzdrowicieli medycznych z Sępólna Kr i Więcborka na żywych organizmach, czyli na nas pacjentach, którzy za chwilę pozbawieni zostaną szpitala tak jak zostali pozbawieni opieki medycznej, gdyż przychodnie ZOZ przy szpitalu już zlikwidowali !

Wobec powyższego nasuwa się pytanie po co powiat sępoleński prywatyzował publiczny szpital powiatowy w Więcborku. Czy przypadkiem jak donosi nasz informator, by nie przejąć go za złotówkę dla wybranych prominentów ?

Już kiedyś taka sytuacja miała miejsce za czasów prezesa Świątkiewicza ! Wówczas wiele nie brakowało by trzy osoby czyli rzeczony prezes, który wyleciał z hukiem z Więcborka z starostą i bankierem staliby się właścicielem za złotówkę więcborskiego szpitala !!! To oszustwo zablokowali mieszkańcy Więcborka i powiatu, w tym gronie byłem i ja Tomasz Roman Bracka oraz Ojciec Tadeusz Rydzyk, który nagłośnił to powiatowe bezprawie w Radiu Maryja blokując zarazem awans na wiceministra zdrowia Świątkiewiczowi, skąd, też wyleciał z hukiem po więcborskiej aferze !!!

To właśnie ta postkomunistyczna koteria zlikwidowała w więcborskim szpitalu związki zawodowe w tym NSZZ Solidarność, by pozbawić personel szpitala prawa do protestu wobec powiatowej hucpy i błazenady związanej z likwidacją państwowego szpitala ! Niewygodne pielęgniarki w tym przewodnicząca NSZZ Solidarność zostały zwolnione z pracy,  tak wyglądała ta ich powiatowa demokracja rodem z  PRL po więcborsku i sępoleńsku !

Dziś pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej przy więcborskim szpitalu sadystyczny powiat sępoleński pozostawia samych sobie, a lekarzy ogólnych pracy likwidując 31 marca 2019 r. w szpitalu podstawową opiekę zdrowotną ! Oszczędności powiatowi reformatorzy szukajcie w nietrafionych inwestycjach powiatowych i na zbędnych etatach w powiecie, a nie na pozostawionych samym sobie pacjentach ! 

Czy wam nie wstyd panowie starostowie i radni powiatowi, zamykając przychodnie ZOZ w Więcborku, a Szefowa Geodezji Powiatowej Pani Lorbiecka do dziś nie zapłaciła z własnych pieniędzy za wadliwe pomiary geodezyjne ziemi w Sypniewie, która kupił pan Wielgosz !!! Za to partactwo powiatowe zapłacił ogromne pieniądze cały powiat czyli my podatnicy !!! Może w końcu CBA to wyjaśni !

To samo dotyczy bezrefleksyjnie zlikwidowanego przez radnych powiatu i jego władze internatu dla uczniów szkół średnich i policealnych w Więcborku przy Alei 600 – lecia 9 ! Kim wy jesteście radni powiatowi i starostowie, by utrudniać nam mieszkańcom i pacjentom życie. Przecież wy wszyscy urzędnicy jesteście na naszym utrzymaniu z radnymi, starostami i burmistrzami na czele ! Zatem bądźcie grzeczni i szanujcie nas albo podajcie się do dymisji, bo zwyczajnie nam szkodzicie będąc o zgrozo na naszym utrzymaniu już od 20 lat istnienia tego powiatu !

Przy okazji przypominam, że do dziś brak przy szpitalu powiatowym w Więcborku miejsc parkingowych z kopertami dla niepełnosprawnych ! Przecież jest to kolejnym aktem bezprawia starostów i personelu powiatu sępoleńskiego, który przed fałszerstwem zgodnie z dwiema uchwałami Sejmu RP z 1998 r. i 2001 r. STR 181-13/2001 nazywa się Więcborsko – Sępoleński co też panie starosto Andrzeju Marach i rado powiatu należy w końcu przywrócić do obrotu prawnego IV RP !

W załączonym linku foto z wizyty premier i minister zdrowia Ewy Kopacz w więcborskim szpitalu 10 lat temu w 2009 roku ! Już wtedy w obecności starosty Pawliny zapadły decyzje by ten państwowy szpital stał się prywatą własnością wybrańców z PO – PSL. Zatem by dopełnić dzieła z przed 10 lat należy wywołać upadłość szpitala, która już się rozpoczęła by towarzysze mogli go w końcu przejąć za złotóweczkę !  https://weekendfm.pl/?n=216

Tomasz Roman Bracka 

Szpital w Więcborku – foto Tomasz Roman Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku – foto Tomasz Roman Bracka

Szpital w Więcborku - foto Tomasz Roman Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku – foto Tomasz Roman Bracka

Szpital w Więcborku - foto Tomasz Roman Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku – foto Tomasz Roman Bracka

Szpital w Więcborku - foto Tomasz Roman Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku – foto Tomasz Roman Bracka

Szpital w Więcborku - foto Tomasz Roman Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku – foto Tomasz Roman Bracka

Szpital w Więcborku - foto Tomasz Roman Bracka

Szpital w Więcborku – foto Tomasz Roman Bracka

Więcborski szpital 50-lat temu

Na zdjęciu więcborski szpital powiatowy 75 lat temu, działający od czasów II RP w widocznym na zdjęciu pałacu hrabiów Potulickich z Więcborka  – Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciach internat szkół średnich w Więcborku przy Alei 600 - lecia. Głupawa decyzją rady powiatu z tego roku internat ma być zlikwidowany. Proponuje zlikwidować powiat sępoleński.- Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciach internat szkół średnich w Więcborku przy Alei 600 – lecia. Decyzją rady powiatu z tego roku internat ma być zlikwidowany. Proponuje zlikwidować powiat sępoleński.- Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciach internat szkół średnich w Więcborku przy Alei 600 - lecia. Decyzją rady powiatu z tego roku internat ma być zlikwidowany. Proponuje zlikwidować powiat sępoleński.- Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciach internat szkół średnich w Więcborku przy Alei 600 – lecia. Decyzją rady powiatu z tego roku internat ma być zlikwidowany. Proponuje zlikwidować powiat sępoleński.- Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu Prezes KBS Więcbork Tomasz Roman Bracka, Minister Wojciech Mojzesowicz z Rządu Premiera RP Jarosława Kaczyńskiego, Burmistrz Więcborka Paweł Toczko w trakcie przejęcia z zasobów Skarbu Państwa 12 hektarów lasku i obiektów brackich w Więcborku przez KBS Więcbork i Gminę Więcbork. Przypominam sklerotykom, że stało się to na mój wniosek Tomasza Roman Bracka Prezesa 286 letniego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku - Więcbork siedziba KBS Więcbork 23. 12. 2006 r. godz. 21,15

Na zdjęciu Prezes KBS Więcbork Tomasz Roman Bracka, Minister Wojciech Mojzesowicz z Rządu Premiera RP Jarosława Kaczyńskiego, Burmistrz Więcborka Paweł Toczko w trakcie przejęcia z zasobów Skarbu Państwa 12 hektarów lasku i obiektów brackich w Więcborku przez KBS Więcbork i Gminę Więcbork. Przypominam sklerotykom, że stało się to na mój wniosek Tomasza Roman Bracka Prezesa 287 letniego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku – Więcbork siedziba KBS Więcbork 23. 12. 2006 r. godz. 21,15

Prezes KBS Więcbork, Tomasz Bracka, Minister Rządu RP Wojciech Mojzesowicz i Burmistrz Paweł Toczko w trakcie przejęcia z zasobów Skarbu Państwa lasku i obiektów przez KBS Więcbork i Gminę Więcbork 23. 12. 2006 r.

Na zdjęciu Prezes i założyciel  Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w  Więcborku Tomasz Roman Bracka, Minister Rządu RP Wojciech Mojzesowicz i Burmistrz Paweł Toczko w trakcie przejęcia z zasobów Skarbu Państwa lasku i obiektów przez KBS Więcbork i Gminę Więcbork 23. 12. 2006 r. W ten sposób wzbogaciłem gminę Więcbork o majątek wart 20 000 000 złotych  i wprowadziłem KBS Więcbork do swojej przedwojennej siedziby oraz zablokowałem miejscowym złodziejom przejęcie tego mienia z lasem za przysłowiową złotówkę, co bardzo im doskwiera do dnia dzisiejszego ! Jaki lokalny urzędas i oszust medialny o tym pamięta i to docenia co zrobiłem dla tego miasta i bractwa, odpowiem żaden – Prezes KBS Więcbork Tomasz Roman Bracka w latach 2002 – 2007 r. 

Rezydencja Prezydenta RP prof Ignacego Mościckiego na przedmieściach Więcborka w II RP ! Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu Rezydencja Prezydenta RP prof Ignacego Mościckiego na przedmieściach Więcborka w II RP obecnie Runowo Młyn !
Tomasz Roman Bracka

Uchwała Sejmu RP STR 181-13-2001 powołująca Powiat Więcborsko - Sępoleński, kolejne pismo Prezesa Rady Ministrów RP Jerzego Buzka do wnioskodawcy Tomasza Bracka akceptujące utworzenie Powiatu Więcborsko - Sępoleńskiego z 2001r.

Uchwała Sejmu RP STR 181-13-2001 powołująca ponownie w 2001 r.  Powiat Więcborsko – Sępoleński, oraz kolejne pismo Prezesa Rady Ministrów RP Jerzego Buzka do mnie wnioskodawcy Tomasza Romana Bracka akceptujące utworzenie Powiatu Więcborsko – Sępoleńskiego z 2001 r. sfałszowanego przez Radę Ministrów i premiera TW Karola w 1998 r. I co teraz powiecie gwałciciele demokracji po sępoleńsku nie wstyd wam ala demokraci rodem z SD, ZSL i PZPR  ! Tomasz Roman Bracka

 

XXVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.

Na obiektach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku i MLKS Grom Więcbork trwają XXVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.

Impreza rozpoczęła się od uroczystego otwarcia Mistrzostw Polski na muszli koncertowej w parku brackim. Po uroczystym otwarciu zawodnicy udali się do przyległych obiektów KBS Więcbork i MLKS Grom, gdzie obecnie trwają Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Weteranów w Podnoszeniu Ciężarów.

Zakończenie Mistrzostw Polski w niedzielę o godzinie 14.

Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r. - foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.
– foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r. - foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.
– foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r. - foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.
– foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r. - foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.
– foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r. - foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.
– foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r. - foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.
– foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r. - foto Tomasz Bracka​

XXVII Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Więcbork 13 – 14 maj 2017 r.
– foto Tomasz Bracka​

27 lat pseudo wolności w III RP czyli LO w Więcborku piewcą zabronionego komunizmu i PRL

27 lat pseudo wolności w III RP, czyli LO w Więcborku piewcą zabronionego komunizmu i PRL. Panie dyrektorze LO i starosto nie przesadzajcie, bo ci wyzwoliciele z ZSRR to mordercy i zbrodniarze, którzy gwałcili, grabili i wysyłali mieszkańców Więcborka i powiatu na Syberię w bydlęcych wagonach od stycznia do marca 1945r.

To samo dotyczy komunistycznych patronów więcborskich ulic z Wandą Wasilewską pułkownikiem UBP kochanką Stalina na czele !!!

Tomasz Bracka

27 lat pseudo wolności w III RP czyli LO w Więcborku piewcą zabronionego komunizmu i PRL - foto Tomasz Bracka

27 lat pseudo wolności w III RP czyli LO w Więcborku piewcą zabronionego komunizmu i PRL – foto Tomasz Bracka

27 lat pseudo wolności w III RP czyli LO w Więcborku piewcą zabronionego komunizmu i PRL - foto Tomasz Bracka

27 lat pseudo wolności w III RP czyli LO w Więcborku piewcą zabronionego komunizmu i PRL – foto Tomasz Bracka

Jakie wyzwolenie postkomunistyczni radni i burmistrzowie PRL i III RP z Więcborka !!! foto Tomasz Bracka

Jakie wyzwolenie postkomunistyczni radni i burmistrzowie PRL i III RP z Więcborka !!! foto Tomasz Bracka


1050 rocznica Chrztu Polski i 1400 rocznica powstania Więcborka !!!

Więcbork to jedna z najstarszych osad ludzkości w Polsce i Europie istniejąca w ciągłości od bynajmniej tysiąca czterystu lat, w wczesnym średniowieczu istniejąca już jako umocniony gród. Prowadzone w latach 1964-1965r. badania archeologiczne na terenie grodu więcborskiego jednoznacznie to potwierdziły. Gród więcborski miał charakter obronny i mieścił się na obecnych terenach przy plaży miejskiej w Więcborku. W VII wieku był to już bardzo nowoczesny jak na tamte czasy gród obronny z wszelkimi usprawnieniami .

Przez tereny grodu więcborskiego przebiegał szlak bursztynowy na początku drogą wodną, a następnie lądową. Gród więcborski jako jeden z wielu został zdobyty przez Mieszka I i włączony do Państwa Polan po 960r. Tu też należy wspomnieć, że Więcbork jest od samego początku państwa polskiego terytorialnie związany z Polską. Już niebawem wiek naszego miasta może znacznie się powiększyć, a to za sprawą kolejnych badań archeologicznych na Więcborskich kurhanach znajdujących się w okolicach grodu więcborskiego.

Kolejnym istotnym faktem jest ponad dziesięć różnych nazw Więcborka na przestrzeni minionych tysiącleci, co również świadczy o jego wiekowości. Pierwsza nazwa miasta to Wansowno kolejne to Wanszowno, Wiązowno, Wicbork, Wienzburg, Wiecborg, Wiecborg, Więcburg, Wiecborg, Więcburg, Wicburg, Wyądzburg, Vandsburg i obecna nazwa Więcbork. Pierwszymi dotychczas znanymi właścicielami miasta byli Grzymalici herbu Grzymała, którzy posiadali tu swój zamek, który znajdował się nieopodal wczesnośredniowiecznego grodu więcborskiego za plażą miejską na moich terenach rodzinnych. Natomiast na wzgórzu Świętej Katarzyny znajdował się drewniany zamek Pałuków, obecnie lasek miejski w Więcborku. Tam też tysiąc lat temu powstał pierwszy kościół katolicki w Więcborku pod wezwaniem Świętej Katarzyny na którego miejscu do dziś stoi kaplica cmentarna pod tym samym wezwaniem. Te tereny stały się następnie terenami miasta Więcbork.

W 1087r. Książę Władysław Herman wydał zgodę na umieszczenie rycerza w zbroi w otwartej bramie herbu Grzymała ówczesnemu posiadaczowi miasta Przecławowi Grzymała za obronę Płocka przed Jaćwingami. Od tego czasu herb Grzymała jest herbem miasta Więcbork. Pierwsza dotychczas znana wzmianka o Więcborku pochodzi z 1107r., z kroniki Galla Anonima, który obok Więcborka wspomina pobliski Kamień. Kolejny znany zapis w źródłach historycznych o mieście Więcbork pochodzi z 1288r., oraz z 1348r. Następnymi właścicielami miasta byli Pęperzyńscy herbu łodzia. W 1375r. Domosław Grzymała Kasztelan Rogoziński sprzedał miasto Więcbork Sędziwojowi Pęperzyńskiemu. Kolejnymi właścicielami miasta byli książęta i hrabiowie Zebrzydowscy herbu Radwan, którzy posiadali tu swój drugi zamek datowany na 1496r.

W latach 1558-1560r. książę Andrzej Zebrzydowski królewski biskup krakowski kapelan królowej Bony przenosi stolicę biskupa krakowskiego do więcborskiego zamku Zebrzydowskich w Więcborku. W tym roku przypada 457 rocznica od tych wydarzeń. Zwłoki biskupa Zebrzydowskiego z Więcborka do dziś spoczywają w rodzinnej kaplicy Zebrzydowskich na krakowskim Wawelu. Fresk z malowidłem wizerunku Biskupa Andrzeja Zebrzydowskiego i Prymasa Polski Andrzeja Krzyckiego z Królem Polski i Królową Boną znajduję się w więcborskim kościele rzymskokatolickim nad ołtarzem Jezusa Chrystusa. Do najsłynniejszych Zebrzydowskich obok biskupa Andrzeja należy zaliczyć Mikołaja Zebrzydowskiego od 1483r. małżonka Elżbiety Więcborskiej, Gaspra Zebrzydowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego starostę raciążskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego wojewodę kaliskiego fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej w Zebrzydowicach, Wojciecha Zebrzydowskiego od 1496 starostę żnińskiego, Kaspra Zebrzydowskiego wojewodę kaliskiego, Elżbietę z Krzyckich Zebrzydowską siostrę Prymasa Polski Andrzeja Krzyckiego, oraz Bartłomieja z Więcborka wojewodę poznańskiego który zmarł w 1378r.

Kolejnymi właścicielami miasta byli hrabiowie Więcborscyherbu Grzymała, Smoczewscy i Graczyńscy. Kolejna dynastia arystokratyczna posiadająca Więcbork to Książęta i Hrabiowie Potuliccy herbu Grzymała z Więcborka, których linia rodowa wywodzi się w prost od Grzymalitów herbu Grzymała z Więcborka począwszy od Pietrasza z Potulic. Do najsłynniejszych Potulickich należy zaliczyć księcia Aleksandra Hilarego Potulickiego starostę borzechowskiego czyli więcborskiego i nowosielskiego od 1754r. Generała Majora Wojsk Koronnych, czy też Józefa Remigiana hrabiego Potulickiego, który był dyplomatą Króla Polskiego Augusta II Mocnego z którym 16.10.1732r. powołali Bractwo Strzeleckie w Więcborku, oraz Jana Jakuba hrabiego Potulickiego starostę borzechowskiego czyli więcborskiego, Józefa Remigiana Hrabiego Potulickiego dwukrotnego Posła na Sejm Polski i wojewodę czerniechowskiego, Kaspra hrabiego Potulickiego, Michała hrabiego Potulickiego, Michała Prokopa hrabiego Potulickiego, Stanisława hrabiego Potulickiego.

W 1383r. w kronice Janka z Czarnkowa czytamy o spaleniu miasta Więcbork podczas walk o miasto pomiędzy Grzymalitami a Pęperzyńskimi. W 1405r. pojawia się kolejny zapis Sędziwoja Pęperzyńskiego z Więcborka dotyczący kościoła więcborskiego i miasta Więcbork. Więcbork traci niepodległość w 1772r. w związku z I Rozbiorem Polski i trafia do Prus. W 1807r. Napoleon Bonaparte włącza Więcbork do Wielkiego Księstwa Warszawskiego. Po upadku Wielkiego Księstwa Warszawskiego w 1815r. Więcbork ponownie zostaje włączony w granicę powiatu złotowskiego i zaboru pruskiego. W 1830r. miasto spłonęło w wyniku wielkiego pożaru. Natomiast 28 Lutego 1835r. powstaję powiat więcborski z siedzibą urzędową w Więcborku, tworzą go majątki więcborskie, sępoleńskie i kamieńskie. Mieszkańcy Więcborka walczą w I Wojnie Światowej i Powstaniu Wielkopolskim, które zakończyło się zwycięstwem i wolnością dla Więcborka już 23 stycznia 1919 roku.

Swoją postawą i walecznością mieszkańcy Więcborka doprowadzają do włączenia Więcborka w granicę II Rzeczypospolitej, na mocy Traktatu Wersalskiego z 1919r. Wyzwolenia Więcborka dokonał 23.01.1920r. Gen. Józef Haller i Armia Pomorze, tego dnia na więcborskim rynku odbyła się defilada wojskowa i oficjalne przekazanie władzy w mieście z rąk władz niemieckich w ręce władz Polskich. Również tego samego dnia Jan Bracka udostępnił własne domy odrodzonym po latach zaborów władzą polskim na siedzibę Urzędu Miejskiego i Poczty Polskiej.

Na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 1921r. wybrano demokratyczne władze Więcborka czyli burmistrza jego zastępce i członków magistratu wraz z radą miejską. Burmistrzem komisarycznym został powołany Pan Jan Kabat, a następnie objął ten urząd E.Piotrowski i L. Chmielnicki. Skład Rady Miejskiej pierwszej kadencji w odrodzonej Rzeczpospolitej był następujący: 1) Jan Bracka – kupiec, 2) Ignacy Pankanin – kupiec, 3) Marian Przybylski – aptekarz, 4) Antoni Barganowski – urzędnik sądowy Sądu w Więcborku, 5) Alojzy Zuchowski – kancelista sądowy w Więcborku, 6) Wilhelm Hackbarth – kupiec, 7) Jan Kabat – ogrodnik, 8) Bernard Zakrzewski – rektor szkoły powszechnej w Więcborku, 9) Franciszek Krebs – doktor medycyny więcborskiego szpitala, 10) Franciszek Młodzik – kupiec, 11) Juliusz Richter – zegarmistrz, 12) Augustyn Gondek – urzędnik kolejowy na stacji w Więcborku, 13) Franciszek Kucharski – kupiec, 14) Franciszek Korthals – robotnik kolejowy, 15) Lucjan Klimaszewski – handlarz bydłem, 16) Antoni Berndt – właściciel ziemski, 17) Aleksander Masiak – bednarz, 18) Paweł Różniak – robotnik kolejowy. Członkami magistratu czyli Zarządu Miejskiego zostali wybrani: Jan Bracka, Jan Kabat, Antoni Barganowski, Wilhelm Hackbarth. W sierpniu 1922r. Rada Miejska wybrała stałego Burmistrza Więcborka którym został Pan Piotr Lindecki. Wybrany na 12 lat pełnił tą funkcję od 01 września 1922r. do 31 sierpnia 1934r. Po nim burmistrzem Więcborka wybrano Franciszka Kucharskiego i był to ostatni burmistrz w II RP.

Skład Rady Miejskiej w następnych latach był następujący od 1933r. stanowiło ją 12 radnych. Przynależność polityczną podaję według protokołu z posiedzenia Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 02 stycznia 1934r. 1) Franciszek Młodzik – kupiec (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem) 2) Edward Arndt – kierownik Zakładu Diakonis w Więcborku, 3) Roman Nowicki – dentysta (Stronnictwo Narodowe) 4) Józef Stasiewski – cieśla (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem), 5) Aleksy Fojut – przemysłowiec (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem), 6) Franciszek Krebs – lekarz, 7) Alojzy Sankowski – naczelnik poczty w Więcborku (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem), 8) Franciszek Cieślik – rolnik (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem), 9) Oskar Gumpert – weterynarz, 10) Aleksander Masiak – bednarz (Narodowa Partia Robotnicza), 11) Onufry Ziarnkowski – kupiec (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem), 12) Józef Lubiński – chałupnik (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem). Członkami magistratu czyli Zarządu Miasta Więcbork zostali wybrani: Franciszek Kucharski – wiceburmistrz, Jan Bracka – kupiec, Marian Przybylski – aptekarz, Albin Umiński – restaurator, wszyscy należący do Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem.

W latach trzydziestych minionego stulecia powstała na przedmieściach Więcborka Rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Profesora Ignacego Mościckiego. W Więcborku dochodzi do licznych wizyt Prezydenta Ignacego Mościckiego, oraz przedstawicieli ówczesnego Rządu RP z Marszałkami Polski Józefem Piłsudskim i Edwardem Rydzem Śmigłym i generalicją II RP. W tym czasie działały w Więcborku Urząd Celny, Szpital Powiatowy, Sąd i Więzienie, Komenda Policji Państwowej, Straż Pożarna, Urząd Skarbowy, Dworzec i Stacja Węzłowa PKP czy siedziba Loży Masońskiej, która mieściła się w pałacu w Sypniewie.

Obok rezydencji prezydenckiej na przedmieściach Więcborka działał też pałac myśliwski Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Stebionku gmina Więcbork przy granicy Polsko – Niemieckiej. Warto wspomnieć, że już od 1900r. miasto posiadało własny gaz miejski, oraz prąd elektryczny co dawało przeogromne możliwości rozwoju na ówczesne czasy. Z ówczesnych organizacji Polskich trzeba wspomnieć Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Więcborku, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Towarzystwo Rodzin Katolickich, Towarzystwo Powstańców i Wojaków, Związek Hallerczyków, Związek Oficerów Rezerwy Ziemi Zachodnich, Towarzystwo Polek, Towarzystwo Szkół Ludowych.

W mieście działały liczne polskie partie polityczne takie jak: Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem, PSL Piast, Chrześcijańska Demokracja, Chrześcijańsko-Narodowe Stronnictwo Pracy, Narodowa Partia Robotnicza i inne. W tym czasie w Więcborku działały różne związki wyznaniowe i tak w mieście działał Zakon Ewangelickich Sióstr Diakonistek utworzony w 1898r. liczący 350 osób z oddziałami w Lwowie, Warszawie i Gnieźnie był to największy zakon ewangelicki w Polsce. W mieście działał Zakon Katolickich Sióstr Franciszkanek, Zakon Misjonarzy Ewangelickich w Wituni, wówczas Witunia była terytorialnie częścią miasta Więcbork.

W Więcborku od zarania działał Kościół Katolicki obecny kościół jest już czwartym zbudowanym w tym samym miejscu w latach 1772-1778r. przez hrabiów Potulickich z Więcborka. W 1405r. Proboszczem Parafii Więcborskiej był Aleksy (Dominus Alexisus). Jego jako ówczesnego plebana wymienił Sędziwój Pęperzyński w akcie dotacyjnym z 1405r. dla parafii Więcborskiej. Więcbork przez długie lata był siedzibą dekanatu katolickiego, natomiast 08.07.1793r. Oficjał kamieński Ksawery Józef de Trzebiatowski przenosi siedzibę Konsystorza do Więcborka, czyli Kolegiatę Rzymskokatolicką.

W mieście działała też Synagoga Żydowska wybudowana w 1811r. oraz dwa Zbory Ewangelickie główny Zbór z 1786r. wybudowano z inicjatywy i dotacji Króla Pruskiego był to przepiękny zbór z wierzą zegarową, obiekt zniszczyli miejscowi komuniści na przełomie lat 70-tych i 80-tych minionego stulecia przerabiając go na dom kultury. Tej barbarzyńskiej dewastacji i świętokradztwu towarzyszyły liczne protesty mieszkańców i kościoła katolickiego oraz ewangelickiego. Obiekt był perłą zabytkową najwyższej klasy muzealnej , kolejny Zbór Ewangelicki na ul. Rybackiej powstał nieco później i zachował się do dni dzisiejszego. W Więcborskich Klasztorach działały kaplice klasztorne, gdzie również odprawiano nabożeństwa.

Na cmentarzu parafialnym w Więcborku działała kaplica wybudowana przez Potulickich z Więcborka w której również odprawiano nabożeństwa, wcześniej w tym miejscu istniał Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem Świętej Katarzyny, Anny i Magdaleny. Pomimo wielorodności wyznaniowej wszyscy mieszkańcy żyli w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu. Ogromną manifestacją Polskości i patriotyzmu w Więcborku stał się pogrzeb śp. Jana Bracka 13.05.1938r. współtwórcy II Rzeczypospolitej legendarnego pierwszego prezesa Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku. W pogrzebie uczestniczyły tysiące osób w tym najwyższe władzę Rzeczypospolitej Polskiej. Za trumną Jana Bracka obok Rodziny zmarłego szli Prezydent RP Ignacy Mościcki, Premier Rządu RP gen. Sławoj Składkowski, Marszałek Polski Edward Rydz Śmigły, przedstawiciele Wojska Polskiego, Kurkowe Bractwa Strzeleckie z całej Polski, wraz z licznymi delegacjami władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich Więcborka. Trumna z ciałem Jana Bracka była wystawiona w więcborskim Kościele Rzymskokatolickim, z tego kościoła żegnali Jana Bracka przedstawiciele duchowieństwa. Kondukt pogrzebowy prowadził więcborski dziekan i kapelan KBS Więcbork Jan Wilmowski w asyście czterech księży. Grób Jana Bracka w Więcborku jest od 2015r, miejscem Pamięci Narodowej RP.

W tym czasie miasto Więcbork liczyło 4200 osób. Sytuacja polityczna była coraz bardziej napięta i doszło 01.09.1939r. do wybuchu II Wojny Światowej. Mieszkańcy przygranicznego Więcborka wraz z Wojskiem Polskim postawili silny opór hitlerowskiemu agresorowi w mieście i gminie zostały wysadzone wszystkie mosty drogowe i kolejowe by zatrzymać niemieckiego agresora. To spowodowało, że w pierwszych dniach września 1939r. powstał w Karolewie koło Więcborka jeden z pierwszych hitlerowskich obozów koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej w którym wymordowano 10 000 Polaków, Żydów, Niemców. W trakcie II Wojny Światowej. W pałacu w Runowie koło Więcborka rezydował Herman Guering i wiele razy odnotowano wizyty Adolfa Hitlera w Więcborku i Runowie. Bywali tu też Gudejan i Gebels.

Wyzwolenie Więcborka 27.01.1945r. przez Armię Sowiecką okazało się kolejnym zniewoleniem i okupacją mordowano mieszkańców miasta, duchowieństwo podpalano domy gwałcono kobiety. Magistrat miejski w Więcborku oprawcy komunistyczni zamienili na komendę NKWD i UB, tam też w piwnicach mordowali i torturowali mieszkańców Więcborka i okolic. Przy ulicy Dworcowej 3 komuniści utworzyli Komendę Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Zdarzały się też egzekucję na mieście jak zamordowanie oficera AK Emila Cuprysia. W Więcborku prężnie działała Armia Krajowa. Tysiące mieszkańców Więcborka i okolic komuniści z ZSRR i PRL deportowali do obozów koncentracyjnych w ZSRR na Ural Średni do obozu zagłady w Kopiejsku i Czelabińsku, Mijas, Dynaburgu z rozkazu władz PRL oraz Józefa Stalina i Berii. Z zesłania powróciło niewielu w tym Panowie Joachim Bracka, Henryk Piotrowski, Kamiński, Altman, Kozłowski, Rok, by opowiedzieć światu o tej strasznej zbrodni, świat i PRL jednak milczał o tym ponad pół wieku chroniąc przestępców stalinowskich z polski rodem.

Okres powojenny to liczne represje władz komunistycznych wobec rdzennej ludności Więcborka. W grudniu 1956r., więcborski Kościół Katolicki i plebania stają się rezydencją Biskupa Gdańskiego Karola Marii Spletta, którego komuniści z UB i NKWD bezprawnie deportowali z Więcborka i Polski 27.12.1956r. do Diseldorfu w RFN. W więcborskim Kościele Katolickim Biskup Gdański Karol Maria Splett odprawił ostatnie msze święte w Polsce, tu też pozostawił na pamiątkę swego pobytu to co miał najcenniejsze czyli kielich mszalny i patenę biskupa Gdańskiego. Po opuszczeniu komunistycznego więzienia przybywa do Więcborka i Runowa Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, był to okres największych represji komunistów wobec polskiego kościoła. Okres komunizmu w Więcborku to ogromne zniszczenia dóbr kultury i wielu zabytków. Komuniści niszczą przepiękny kościół ewangelicki na ul. Pocztowej przerabiając go na dom kultury. Zniszczony zostaję dwór Potulickich, który przerobiono na szpital, komuniści niszczą zabytkowe elewację na budynkach w centrum miasta, podpalają pałac w Runowie dzieło sztuki architektonicznej najwyższej klasy zerowej tych niepowetowanych strat jest dużo więcej.

W 1970r. w wyniku fali protestów robotniczych na wybrzeżu która dotarła do Więcborka również w Więcborku płonie Urząd Miejski i komitet komunistycznej partii PZPR. Autorzy tych wydarzeń zostali dotkliwie ukarani przez komunistycznych przestępców. W 1975r. nastąpiła likwidacja powiatów w tym czasie komuniści wyłączyli z granic gminy Więcbork miejscowości Sośno, Zboże, Wysoka, Świdwie, Stebionek osłabiając celowo terytorialnie i liczebnie miasto i gminę Więcbork.

Rok 1980 spowodował liczne protesty społeczne i strajki, został wywalczony protestami społecznymi Niezależny Samorządny Zawodowy Związek Zawodowy SOLIDARNOŚĆ w Więcborku. Zanim to się stało stanęły wszystkie zakłady pracy w tym Toruńskie Zakłady Metalowe Towimor w Więcborku, Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolnego Więcbork, Kolejarze i stacja PKP Więcbork, Więcborskie Zakłady Jajczarskie, Zakłady Przemysłu Drzewnego, Tapicernia, Szpital w Więcborku. ZOZ Więcbork, Lekarze, Zakład Gospodarki Komunalnej, Więcbork, Urzędy Pocztowe, Administracja Miejsko – Gmina, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Więcbork, Sklepy, Eltor, Elwod, Nadleśnictwo, Spółdzielnia Niewidomych, Szkoły i Oświata Więcborska, PKS, SKR Witunia, Państwowe Gospodarstwa Rolne w mieście i gminie Więcbork i inne zakłady pracy. Pracowały zaledwie Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna i Bloki Operacyjne Szpitala. W tym czasie powstał w Więcborku prężny podregion NSZZ Solidarność Bydgoszcz z Henrykiem Napieralskim na czele członkiem Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

13.12.1981r. został wprowadzony nielegalnie stan wojenny w Polsce, wielu więcborskich działaczy demokratycznych zostało internowanych i osadzonych w więzieniach w tym panowie Jan Kluch, Henryk Napieralski, Wojciech Andrzejewski, rozpoczął się okres represji działaczy i sympatyków Solidarności. Już w nocy z 12 na 13.12.1981r. zaczęły się w Więcborku pierwsze aresztowania, zostały zajęte przez SB, Milicję i ORMO biura NSZZ Solidarność, w Więcborku skonfiskowano wszystkie dokumenty, pieczęcie, maszyny drukarskie, zarekwirowano wszystkie sztandary więcborskich komisji zakładowych NSZZ Solidarność, które do dziś nie zostały zwrócone więcborskiej Solidarności. Wprowadzona została godzina policyjna i przepustki bez których nie można był się przemieszczać do innych miast w Polsce. Wprowadzono cenzurę korespondencji włącznie z cenzurą prywatnych listów, zostały wyłączone wszystkie zakładowe i prywatne telefony, przestały nadawań stacje radiowe i telewizyjne, wstrzymana druk prasy. Po mieście krążyły patrole milicji i ORMO. Na ulicach Więcborka pojawiły się czołgi i wozy opancerzone z ludowym wojskiem polskim i ZOMO. Wielu działaczy opozycji demokratycznej było nękanych przez ORMO, SB i Milicję Obywatelską, zamykano ich regularnie do aresztów na 24 lub 48 godzin, to jednak nie złamało ducha walki w więcborskich działaczach niepodległościowych. Głośnym echem odbiło się skatowanie przez więcborskich milicjantów i ormowców w stanie wojennym panów Śmielińskiego i Zbonika. Podobnie było z obywatelem francuskim którego więcborscy milicjanci i SBecy skatowali do nieprzytomności i doprowadzili go do amputacji jąder, co notabene miało miejsce w więcborskim szpitalu. W trakcie stanu wojennego, aresztowano wielu działaczy z przyczyn politycznych za działalność solidarnościową w tym panów Ikierta, Wiśniewskiego i Świnkę.

Za represje na tym terenie wobec działaczy demokratycznej opozycji solidarnościowej z Więcborka odpowiadał komisarz stanu wojennego kapitan bezpieki Perliński z Komendy Rejonowej Milicji Obywatelskiej w Sępólnie, którego po miesiącu zastąpił mjr. Rutkowski pełniąc tą funkcję do końca stanu wojennego. Pomimo tych represji powstał w Więcborku silny ośrodek opozycyjny NSZZ Solidarność, Konfederacji Polski Niepodległej i Federacji Młodzieży Walczącej. W mieście mieściło się centrum poligraficzne Solidarności na Pomorze i Kujawy, po domach prywatnych były rozlokowane liczne powielacze i maszyny drukarskie zdelegalizowanej przez komunistów Solidarności, które produkowały czasopisma i ulotki niepodległościowe. W tym czasie za takie działanie groziło wieloletnie więzienie i liczne represje. W mieście i gminie Więcbork ukrywało się wielu działaczy zdelegalizowanej przez komunistów Solidarności jak i wielu innych organizacji niepodległościowych. W Więcborku organizowano też dużo nielegalnych wystąpień i demonstracji ulicznych przeciw komunistycznym władzą PRL włącznie z pochodami ulicznymi, co doprowadzało komunistycznych przestępców do szału.

Głośnym echem odbiło się w Polsce próba wysadzenia pomnika sowieckiego na więcborskim Rynku, który płonął pod koniec grudnia 1988r. do wczesnych godzin rannych. Nawet miejscowa straż pożarna nie chciała go gasić. Do najaktywniejszych działaczy opozycyjnych tego okresu należy zaliczyć; Pana Henryka Napieralskiego, Bronisława Stranca, Andrzeja Ikerta, Ryszarda Szponarskiego, Marka Ciastonia, Anastazje Mróz, Tomasza Birkholza, Eleonorę Cybulską, Grzegorza Schwede, Wojciecha Andrzejewskiego, Ks. kanonika Tadeusza Słomińskiego, profesora Andrzeja Chrzanowskiego, ks. Franciszka Kurowskiego, doktora Tadeusza Suszyńskiego, Rozalię Piszczek, Jana Klucha, Tomasza Bracka, ks. Andrzeja Srebrzyńskiego, Marka Januszewskiego, ks. Henryka Kiedrowskiego, Franciszka Małka, Martę Bracką, Sławomira Śmielińskiego, oficera AK Wacława Zakościelnego, ks.Wiesława Herolda, Andrzeja Birkholza, więcborską siostrę zakonną Augustynę, Macieja Zbonika, Romana Świnka, Adama Holka, Andrzeja Chatłasa, oficera AK Stanisław Gębala, Renate Bracką, Józefa Kosiniaka, Janusza Holka, Jana Grabowskiego, Z. Słomę, Stefana Wieczorkiewicza, Longina Kuicha, Marie Małek, Jana Szylke, doktora Władysława Wójcika, Lech Bardońskiego, Jana Grabowskiego i wielu innych. W Więcborku regularnie wydawane było podziemne czasopismo solidarnościowe ”Suwerenność”.

Na uwagę zasługuje silny odział więcborsko – bydgoski Federacji Młodzieży Walczącej, któremu przewodniczył Tomasz Bracka od połowy lat 80-tych do upadku komunizmu w Polsce. Najaktywniejsi działacze antykomunistyczni FMW Więcbork otrzymali w 2016r. decyzją Prezesa SMFW Roberta Kwiatka najwyższe odznaczenia FMW, w gronie odznaczonych są: Tomasz Bracka, Jacek Kanabaj, pośmiertnie Zdzisława Weber, Grzegorz Schweda, Jacek Mikołajczak, Barbara Leśniewska, Dariusz Berent, Tomasz Holka, Piotr Zieliński, Piotr Losy, Piotr Januszewski, Longin Kuich, Piotr Potyrała.

W 1983r. komunistyczne władzę Więcborka obchodzą fikcyjne 600 lecie Więcborka mając pełną świadomość, że miasto jest bynajmniej starsze o 300 lat. W tej farsie uczestniczyli czołowi działacze komunistyczni stanu wojennego w tym gen. Czesław Kiszczak i członek KC PZPR Waldemar Świrgoń, wraz z całą bydgoską świtą z PZPR i WRON. Na domiar złego obchodzona przez nich rocznica 600 lecia to rocznica spalenia miasta czyli ”pentus dewastatus” podczas wojny z 1383r. pomiędzy Grzymalitami a Pęperzyńskimi o tereny miasta Więcbork, precyzyjnie piszę o tym Janek z Czarnkowa w swojej kronice z 1383r.

W 1989r. Polska odzyskuję niepodległość, a wraz z nią Więcbork. W Więcborku powstaje 23.04.1989r. więcborski Komitet Obywatelski NSZZ Solidarność, który zakładają: Jan Kluch, Marek Januszewski, Bronisław Stranc, Ryszard Szponarski, Andrzej Chatłas, Tomasz Bracka, Jan Grabowski, Janusz Holka, Maria Górska, Józef Kosiniak, Kazimierz Wilczyński, Z Słoma i inni. Przewodniczącym został wybrany pan Marek Januszewski. Największym wyróżnieniem dla antykomunistycznej opozycji z Więcborka staję się powołanie 21.12.1989r. kawalera Krzyża Wolności i Solidarności Tomasza Bracka na członka Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy z ramienia opozycji solidarnościowej. Nieco później profesor Robert Głębocki z Więcborka zostaję pierwszym demokratycznym Ministrem Edukacji z Więcborka w Rządzie RP Jana Bieleckiego.

Okres od obalenia komunizmu to największy rozwój w powojennej historii miasta i gminy Więcbork, który notabene trwa do dziś. W 1993, 1998, 2001r. Sejm RP powołuję powiat więcborsko – sępoleński, który bezprawnie zablokowała Rada Ministrów RP w 1998r., przy udziale ówczesnych burmistrzów Więcborka i Sępólna Kr. i który to powiat bezprawnie blokuję do dziś starostwo i Rada Powiatu w Sępólnie Kr. Już czas najwyższy przerwać ten gwałt na demokracji i gminie Więcbork. Warto dodać, że Rada Ministrów RP do dziś wyraża zgodę na jego przywrócenie w tym celu wymagane są stosowne uchwały Rady Powiatu w Sępólnie Kr. akceptujące powiat więcborsko – sępoleński.

Decyzją Wojewody Bydgoskiego z 1998r., zostaję powołany Krajeński Park Krajobrazowy z siedzibą urzędową w Więcborku, jest to największy park krajobrazowy w województwie kujawsko – pomorskim i trzeci co do wielkości w Polsce składający się z gmin: Więcbork, Kęsowo, Sępólno Kr., Sośno, Mrocza. 23.03.2002r. Papież Św. Jan Paweł II przyjmuję z rąk Tomasza Bracka honorowe obywatelstwo Miasta i Gminy Więcbork przy niechęci ówczesnych władz Więcborka, które od 1999r. nie chciały wykonać podjętej uchwały o nadaniu Jego Świątobliwości honorowego obywatelstwa miasta i gminy Więcbork, szydząc sobie w ten sposób z Świętego Jana Pawła II.

W 2002r Tomasz Bracka dokonał reaktywacji 283 – letniego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku i zostaje jego pierwszym prezesem w III RP, a w 2011r. królem KBS Więcbork Janem Tomaszem I, bractwo działa do dnia dzisiejszego i odnowiło przedwojenną siedzibę oraz strzelnicę. W 2004r. w Więcborku zorganizowano Ogólnopolskie Igrzyska Olimpijskie sportowców zrzeszenia LZS w sportach letnich Ateny 2004r. Obecny Więcbork to miejscowość turystyczna z licznymi pałacami, hotelami, motelami, pensjonatami i kilkunastoma ośrodkami wczasowymi i gospodarstwami agroturystycznymi położonymi wokół czterdziestu więcborskich jezior, otoczonych licznymi lasami i wzgórzami morenowymi. W mieście działają szkoły Licealne, Techniczne, Zasadnicze Zawodowe, Policealne. Od 363 lat działają tu szkoły powszechne, oraz gimnazjum i szkoła podstawowa. W mieście od lat działa przedszkole wraz Placówką Opiekuńczo Wychowawczą z Domem Środowiskowym i Państwowym Domem Pomocy Społecznej w Suchorączku .

Miasto posiada nowoczesną oczyszczalnie ścieków, własne wodociągi, stację energetyczną, elektrociepłownie, centralę telefoniczną. W mieście działają liczne zakłady pracy największe z nich to Więcborskie Zakłady Metalowe Wizamor, Gabi Bis, Bemix, Nadleśnictwo Runowo, ZOZ Więcbork, Szpital Powiatowy, ZGK, PHU Seydak, Ronet.

Więcbork ma doskonałą bazę sportową, która składa się z miejskiego stadionu lekkoatletycznego, dwóch boisk piłkarskich. Miasto posiada hale widowiskowo sportowe, siłownie byłego I ligowego Klubu KS Grom Więcbork, tor motocrossowy, pola do piłki plażowej i tor regatowy na jeziorze więcborskim, którego powierzchnia to 210 ha. W mieście istnieją dwa boiska wielofunkcyjne, dwa korty tenisowe, strzelnica sportową, ślizg wodny dla dzieci. Powstały też nowoczesne hale sportowe, są tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. W pobliskim pałacu w Runowie powstał basen kryty, spa jacuzzi.

W mieście funkcjonują instytucję powiatowe w tym Szpital Powiatowy, Pogotowie Ratunkowe, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Policja, Straż Pożarna, Powiatowy ZOZ, Powiatowy Orzecznik Niepełnosprawnych, Centrum Edukacyjne w Więcborku. Przez Więcbork przebiegają trzy drogi wojewódzkie, do niedawna drogi krajowe w kierunku Złotowa, Nakła, Mroczy, Bydgoszczy, Chojnic, Tucholi, Wyrzyska, Piły, Szczecina, Poznania, Gdańska, Sępólna Kr, W mieście przecinają się dwie linie kolejowe relacji Świecie – Więcbork – Złotów oraz Oleśnica – Gniezno – Nakło – Więcbork – Chojnice, jest tu stacja węzłowa i dworzec PKP. Przez Więcbork przebiega też magistrala kolejowa BIS Północ – Południe. Do Więcborka można dojechań z wszystkich stron Polski. Od kilku lat działa w mieście nowy dworzec autobusowy PKS przy ul Gdańskiej.

W mieście funkcjonują następujące obiekty sakralne: Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Więcborskiej w kościele rzymskokatolickim, kaplice katolickie w klasztorze Sióstr Franciszkanek oraz w szpitalu powiatowym i na cmentarzach parafialnym i komunalnym. W gminie Więcbork działają zabytkowe kościoły katolickie w Runowie Krajeńskim, Pęperzynie, Sypniewie, Zabartowie i Zbożu. Również w PDPS Suchorączek działa kaplica katolicka.

Miasto i gminę Więcbork tworzą: miasto Więcbork, oraz wsie sołeckie Borzyszkowo, Czarmuń, Dalkowo, Frydrychowo, Górowatki, Jastrzębiec, Jeleń, Lubcza, Nowy Dwór, Pęperzyn, Puszcza, Runowo Krajeńskie, Suchorączek, Śmiłowo, Witunia, Wymysłowo, Zabartowo, Zakrzewek, Zakrzewska Osada, Zgniłka, oraz wsie niesołeckie Adamowo, Dąbie, Dorotowo, Dwanaście Apostołów, Karolewo, Katarzyniec, Klementynowo, Młynki, Runowo Młyn, Stara Lubcza, Werski Most, Wilcze Jary.

Burmistrzami Więcborka od 1920 r. byli: 1)Jan Kabat, 2) E. Piotrowski (komisaryczny), 3) L Chmielnicki (komisaryczny), 4) Piotr Lindecki, 5) Franciszek Kucharski. Okupacja hitlerowska funkcję Burmistrza Więcborka pełnił 6) Erich Goede, a jego odpowiednikiem w obwodzie urzędowym Więcbork wieś był Wilhelm Lenz. Burmistrzowie w PRL od 1945r. 7) Jan Siuda (komisaryczny), 8) A Woźniak, 9) Danielek. Komunistyczne władze PRL zlikwidowały urząd burmistrza i powołano w to miejsce urząd naczelnika. Naczelnikami Więcborka byli: Franciszek Zieliński, Franciszek Posieczek, Leszek Tumiński, Ksawery Niemczyk. Burmistrzowie w III RP cdn 10) Andrzej Chrzanowski, 11) Andrzej Marach, 12) Paweł Toczko, 13) Waldemar Kuszewski (obecnie urzędujący).

Przepiękne krajobrazy i walory turystyczne Więcborka, oraz czterdzieści więcborskich jezior połączonych pięcioma rzekami spowodowały masową rozbudowę infrastruktury turystycznej miasta i gminy Więcbork. Nasze miasto i gminę odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów i gości. W latach 2012/13r. Więcbork doczekał się kompleksowej przebudowy Rynku i plaży miejskiej budową nowego molo widokowego i nowoczesnym kompleksem sportowo – wypoczynkowym. To samo dotyczy gruntowej przebudowy infrastruktury w lasku miejskim z odbudową strzelnicy i kawiarenki brackiej. Na plaży miejskiej w Więcborku wykonano szereg inwestycji w tym budowę kortu tenisowego, pomieszczeń socjalnych, sanitarnych i gastronomicznych, wybudowano dwa pola do piłki plażowej położono nową nawierzchnię plaży miejskiej zamontowano stylowe latarnie, oraz wybudowano nowe miejsca parkingowe.

W ostatnich latach powstał Orlik 2012, nowe targowisko miejskie, plaże w Śmiłowie, Lubczy, Czarmuniu. Kolejne molo i wypożyczalnia sprzętu wodnego powstały na plaży w Więcborku. Rozbudowany został za 40 mln zł. szpital powiatowy w Więcborku. Powstały liczne obiekty turystyczne i wędkarskie z stanicą PZW w Więcborku. Przebudowano więcborską promenadę i zamontowano nowe latarnie oraz ławeczki. Powstało nowe rondo przy ul. Gdańskie, a kolejne powstanie przy ul. Wyzwolenia w 2016r. W Sypniewie wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną. Skanalizowano ściekowo prawie cały Więcbork, Witunię i Sypniewo oraz inne miejscowości gminy Więcbork. To samo dotyczy budowy ponad 200 km nowych wodociągów w gminie Więcbork. Pojawiły się liczne place zabaw, wyremontowano świetlice wiejskie.

Zmodernizowano stację wodociągów miejskich, wznowiono turystyczne przewozy pasażerskie i towarowe na stacji PKP Więcbork, w mieście i gminie pojawiły się nowe chodniki i ulice z licznymi obiektami sportowymi. Rozbudowany i zmodernizowany został cmentarz komunalny w Więcborku. Zrekultywowane zostało więcborskie wysypisko śmieci w Dalkowie. Wyremontowano budynki oświaty i gminne w tym MOPS, MGOK, UM Więcbork. Jest pozytywna decyzja władz wojewódzkich w Toruniu na rzecz budowy obwodnicy dla miasta Więcbork i kolejnego ronda przy ul. Wyzwolenia przy cmentarzu oraz nowego skrzyżowania przy ul. Wyzwolenia – Złotowskiej i Hallera. Miasto niebawem zostanie ponownie zgazyfikowane i wznowi stałe połączenia osobowe na linii PKP Nakło – Więcbork – Chojnice. Planowana jest też rekonstrukcja więcborskiego grodu z VII w. oraz zabudowa i osuszenie lupinku.

Więcbork to także miejsce licznych koncertów znanych gwiazd polskiej estrady wstępowali tu między innymi: Jan Kiepura, Ewa Bem, Anna Jantar, Alibabki, Joachim Perlik, Irena Jarocka, Andrzej Zaucha, Halina Frąckowiak, Andrzej Dobber, Hanka Bielicka, Grażyna Łobaszewska, Joanna Zagdańska, Jarosław Śmietana, Jerzy Kamas, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Rybiński, Roma, Stachurski, Big Cyc, Kobranocka, Żuki, T-Love, Enej, Robert Janowski, Leszcze, Jerzy Kryszak, Jorgo Skolias, Ryszard Rynkowski, Jan Pietrzak, Karin Stanek, Vox, Krzysztof Krawczyk, Norbi, Zajazd, Tadeusz Drozda, Elita, Marcin Daniec, Alosza Andrejew, Aventauer, Mariusz Lubomski, Pabieda, Qvo Vadis, DKD, Krzysztof Daukszewicz, Wały Jagiellońskie i Rudi Shubert, Mrozu, Eldo, Cytrus, Bank, Bohdan Smoleń, Danuta Ring, Jacek Cygan, Veegas, Góralska Hora, Pieczarki, Róże Europy, Kasia Sobczyk, Urszula Sipińska, Mesajah, Damian Holecki, Teresa Werner, Hades, OSTR, Leonard Luther, Boys, Pectus, Orkiestra Symfoniczna z Poznania, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy. W Więcborku od lat odbywa się międzynarodowy festiwal poetycki Pobocza.

Znani politycy którzy odwiedzili Więcbork w okresie II RP: Marszałek RP Józef Piłsudski, Marszałek RP Edward Rydz Śmigły, Prezydent RP Ignacy Mościcki, Premier RP gen. Sławoj Składkowski, gen. Józef Haller, Premier RP Janusz Jędrzejewicz, gen. Kazimierz Sosnkowski, główny komisarz Policji Janusz Jagrym – Maleszewski, szef kancelarii prezydenta RP płk. Jan Głogowski, szef departamentu kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych płk. Janusz Korcz, dyrektor lasów państwowych Teofil Lorkiewicz, Minister Spraw Wojskowych Zbigniew Kasprowicz.

Okupacja hitlerowska: Herman Guerig, Adolf Hitler, gauleiter i namiestnik Pomorza Gdańskiego Albert Forster, Gebels, Gudejan.

Okupacja komunistyczna PRL: Premier Piotr Jaroszewicz, Minister Sportu Aleksander Kwaśniewski, Premier i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji gen. Czesław Kiszczak, Waldemar Świrgoń, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski Józef Glemp.

Znani politycy odwiedzający Więcbork w III RP: Minister Budownictwa Aleksander Paszyński, Lech Kaczyński, Minister Oświaty Robert Głębocki, Minister Ochrony Środowiska Antoni Tokarczuk, Marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski, Prezes PSL i Prezes NIK Janusz Wojciechowski, Minister Rolnictwa Wojciech Mojzesowicz, Vice Premier Rządu RP Andrzej Lepper, Minister Sportu Grzegorz Schreiber, Minister Spraw Zagranicznych Radek Sikorski, Minister Zdrowia Ewa Kopacz, Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego Piotr Całbecki, Premier RP Leszek Miller, Marszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, Komisarz UE Janusz Lewandowski, Prezydent Polski Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską 12.11.2014r, oraz wielu wojewodów bydgoskich i kujawsko pomorskich w tym Ewa Mes.

Warto odwiedzić Więcbork, warto zainwestować w Więcbork i jego dalszy rozwój. Warto zainwestować w więcborską turystykę poprzez budowę kolejnych ośrodków wczasowych, moteli, hoteli i pensjonatów. Trzeba ponownie i niezwłocznie zgazyfikować Więcbork na co jest już zgoda Pomorskiej Spółki Gazownictwa w Bydgoszczy. Po mojej skutecznej interwencji, PKP SA i PKP PLK z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu wznowią przewozy pasażerskie na linii kolejowe 281 relacji Nakło n/Not – Więcbork – Chojnice i przeprowadzą rewitalizację tej linii kolejowej po 45 latach zaniedbań. Po kolejnej mojej skutecznej interwencji jest pozytywna decyzja Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i ZDW Bydgoszcz w sprawie budowy obwodnicy Więcborka na którą przeznaczono dofinansowanie w kwocie 26 000 000 zł. Doprowadziłem również do pozytywnej finalizacji budowy kolejnego ronda przy DW 241 i 242 przy ul. Wyzwolenia w Więcborku, oraz budowę nowego skrzyżowania przy DW 241 i 189 przy ulicach Wyzwolenia, Hallera i Złotowskiej w Więcborku. Niech te inwestycje będą skromnym podziękowaniem, za poparcie mnie w wyborach parlamentarnych i prezentem ode mnie oraz władz wojewódzkich dla 1400 letniego Więcborka.

Tomasz Bracka

Straszyli i pomawiali medialnie konkurentów wyborczych bankructwem gminy Więcbork, a inwestują 6 000 000 zł. i to się dopiero nazywa hipokryzja !!!

Straszyli i pomawiali medialnie w 2014r konkurentów wyborczych bankructwem gminy Więcbork, a inwestują 6 000 000 zł w 2015r, to się dopiero nazywa hipokryzja.

Ile to pomyj medialnych wylał samozwańczy dziennikarz na swoich urojonych wrogów jak to jest źle w Więcborku i jak straszny dług pozostawił były burmistrz i oczywiście ja rządzący z tylnego fotela.

Otóż szanowni państwo nie wierzcie w ten bełkot medialny, któremu zaprzeczają tegoroczne inwestycje w gminie Więcbork za ponad 15 mln zł w tym za ponad 6 000 000 zł. ze środków gminy Więcbork.

Na marginesie przypomnę, że to właśnie na bazie porozumień i współpracy z byłym burmistrzem doprowadziliśmy do przebudowy plaży miejskiej w Więcborku, budowy nowego rynku miejskiego i targowiska, przebudowy promenady i remontów generalnych na obiektach w lasku miejskim w Więcborku.

To za sprawą mojej determinacji jako prezesa KBS Więcbork 12 ha. lasku miejskiego w Więcborku z obiektami wartego 20 mln zł. wróciło do gminy Więcbork z zasobów Skarbu Państwa i pozwoliło na wprowadzenie do tego miejsca KBS Więcbork co osobiście uczyniłem w 2006r. jako prezes KBS Więcbork z moim ówczesnym członkiem KBS Więcbork Ministrem RP Wojciechem Mojzesowiczem i Senatorem RP Kosmą ZŁotowskim.

W tym czasie doszło też do wybudowania w całej gminie licznych parkingów, ulic, chodników, kanalizacji wodno ściekowych, nowego ronda z dworcem PKS. Ocieplono i wyremontowano niemal wszystkie obiekty oświaty w tym MOPS i Urząd Miejski. Straże pożarne doposażono w nowoczesne sprzęty i wozy oraz powołano nowe jednostki gminne.

Wyremontowane zostały świetlice wiejskie, powstały liczne place zabaw, obiekty sportowe w tym nowy ORLIK 2012, o który osobiście zabiegałem czy też nowa sal gimnastyczna w Sypniewie i stanica PZW Więcbork. Rozbudowany został cmentarz komunalny w Więcborku, przebudowano i wyremontowano miejskie wodociągi w całej gminie.

W tym czasie rozbudowany został więcborski szpital za dziesiątki milionów złotych, powstały nowe plaże w Śmiłowie, Czarmuniu i Lubczy, a w Więcborku nowa wypożyczalnia sprzętu wodnego z nowym pomostem. Remontu doczekał się cmentarz ewangelicko – katolicki w lasku miejskim oraz muszla koncertowa z budynkiem KBS Więcbork.

W pałacu w Runowie powstał nowy basen i spa, wymieniona została instalacja elektryczna, transformatory w całej gminie. Skanalizowano ściekowo Witunie i Sypniewo i miasto Więcbork. Powstały nowe zakłady w tym SBN i GABI – BIS, siłownie wiatrowe i nowe mosty. Wyremontowano i rozbudowano bibliotekę miejską w Więcborku, powstałą nowa strzelnica i knajpka bracka w lasku miejskim, a niebawem z inicjatywy prezesa Wilczyńskiego i mojej odbudujemy kręgielnie w lasku miejskim. Wznowiono też na mój wniosek turystyczne przewozy pasażerskie na stacji PKP Więcbork i rozpoczęto remont stacji i torowisk.

Do tego trzeba dodać doposażenie w nowy sprzęt szpitala, MGOK, remonty w Domu Środowiskowym nową siedzibę PCPR, nowy kompleks sportowy przy gimnazjum i na plaży miejskiej czy też ścieżkę rowerowo spacerową Więcbork – Sępólno Kr, która zażegnała błotny problem lupinka. Jako członek zarządu miasta Więcbork WSM pozostawiłem po sobie setki załatwionych spraw i 7000 wniosków i interpelacji na rzecz mieszkańców MiG Więcbork w tym zestawie są realizowany obecnie chodnik z Więcborka do Wituni dokumentacje na realizacje budowy dwóch nowych rond w Więcborku i nowego skrzyżowania przy DW 241 i 189. Inwestycje te warte są ponad 15 000 000 zł, za co gmina Więcbork nie zapłaci ani jednej złotówki.

Dodajmy jeszcze do tego skatalogowanie z mojej inicjatywy wszystkich zabytków w MiG Więcbork oraz utworzenie miejsc pamięci Narodowej na mogiłach kilkunastu zasłużonych więcborszczan. Kończąc dodam, że tych inwestycji jest tak wiele, że mógłbym jeszcze dwa dni o nich pisać.

Zwieńczeniem tego wszystkiego była wizyta Prezydenta RP z małżonką 12.10.2014r,na moje zaproszenie w Więcborku i Runowie po 75 latach na obiektach byłej rezydencji prezydenta Ignacego Mościckiego. Tam na wniosek Prezesa IPN otrzymałem z rąk Prezydenta Komorowskiego Krzyż Wolności i Solidarności zamykając w ten sposób usta klakierom i pieniaczą, którzy zazdrościli mi medalu marszałka województwa przyznanego słusznie przez szanowną kapitułę jednogłośnie w uznaniu udokumentowanych zasług za walkie o wolności Polski i poszanowanie praw człowieka w czasach PRL i III RP. Nadmieniam że moje zasługi i solidarnościową działalność opozycyjną w PRL potwierdził i uznał prawomocnie Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w 2014r.

Teraz słów kilka o zwolnieniach tak zwanych skrzywdzonych ludzi byłej władzy otóż jedna zwolniona pani biegała po członkach KBS Więcbork wmuszając na Marianie Dąbeckim i innych członkach KBS Więcbork poświadczenie nieprawdy, że nie zakładali ze mną KBS Więcbork w 2002r, by doprowadzić do likwidacji tego stowarzyszenia, co jej się nie udało i co potwierdzili poszkodowani przed sądem w Tucholi. Zatem dla takiej osoby nie widziałem miejsca w nowym personelu jednostek organizacyjnych miasta.

Kolejny poszkodowany nie widział ze skarbnikiem brakującego miliona złotych który przez 10 lat wyparowywał z więcborskiej oświaty, więc i taki człowiek w nowych władzach był by porażką i dla tego odpłynął.

Reszta personelu straciła swoje etaty z mocy ustawy jak sekretarz, zastępca burmistrza i jego najbliższy personel co jest oczywiste bo po co nowemu burmistrzowi stary kotlet i wrogo nastawiony personel byłych władz miejskich. Ponadto te władze z burmistrzem na czele też mnie niszczyły i pomawiały i za to właśnie trafiły przed obilczę Sądu Rejonowego w Tucholi, gdzie ówczesny burmistrz Więcborka grzecznie musiał mnie za te pomówienia przeprosić.

Reasumując nie słuchajcie ludzie głupot nawiedzonych samozwańczych dziennikarzy, którzy potrafią tylko jątrzyć i siać nienawiść dzieląc ludzi na lepszych i gorszych wedle ich uznania manipulując zarazem faktami i prawdą.

Nowemu burmistrzowi i jego załodze, życzę wiele sukcesów na na rzecz rozwoju Więcborka i poszanowania praw każdego człowieka na którego jest utrzymaniu i w imieniu którego zarządza tymczasowo miastem i gminą Więcbork w oparciu o przepisy prawa RP i wolne wybory!!! Burmistrz samorządowiec musi być samodzielny i nie może być marionetką żadnej gazetki czy też partii politycznej.

Piszę te słowa jako kawaler Krzyża Wolności i Solidarności i obrońca praw człowieka w czasach PRL, oraz jako były radny wojewódzki w Bydgoszczy związany z samorządem RP od 25 lat i zarazem osoba wykształcona w tym kierunku po studiach jako Technik Administracji czyli zarazem absolwent prawa pracy, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, postępowania w jednostce organizacyjnej, finansów publicznych, wykonywania prac biurowych, postępowania w administracji oraz angielskiego w administracji, gdyż to wszystko tworzy mój dyplom technika administracji niedouczony sadysto medialny, który mnie bezpodstawnie obrażasz w swoich tak zwanych artykułach przypominających atak padaczki połączonej z nienawistnym amokiem psychodelicznym.

Tomasz Bracka

Więcborski Orlik 2012. foto Tomasz Bracka

Więcborski Orlik 2012. foto Tomasz Bracka

Rynek w Więcborku foto Tomasz Bracka

Rynek w Więcborku foto Tomasz Bracka

Nowa plaża w Śmiłowie gmina Więcbork. foto Tomasz Bracka

Nowa plaża w Śmiłowie gmina Więcbork. foto Tomasz Bracka

Plaża w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Plaża w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Nowe targowisko miejskie w Więcborku foto Tomasz Bracka

Nowe targowisko miejskie w Więcborku foto Tomasz Bracka

Most na rzece Orla w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Most na rzece Orla w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Nowa wypożyczalnia sprzętu wodnego w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Nowa wypożyczalnia sprzętu wodnego w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Więcborskie rondo im.burmistrza II RP Piotra Lindeckiego

Więcborskie rondo im.burmistrza II RP Piotra Lindeckiego

Przedszkole w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Przedszkole w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Wypiękniała więcborska promenada teraz czas na fontanny wodne i molo spacerowe

Wypiękniała więcborska promenada teraz czas na fontanny wodne i molo spacerowe

Nowa stanica PZW Więcbork . foto Tomasz Bracka

Nowa stanica PZW Więcbork . foto Tomasz Bracka

Prezydent RP Bronisław Komorowski w Pałacu w Runowie gmina Więcbork 12.11.2014r. foto Tomasz Bracka

Prezydent RP Bronisław Komorowski w Pałacu w Runowie gmina Więcbork 12.11.2014r. foto Tomasz Bracka

Tomasz Bracka i Prezydent PR Bronisław Komorowski przed Pałacem w Runowie 12.11.2014r. po wręczeniu Krzyża Wolności i Solidarności dla Tomasza Bracka Foto Wojciech Olkuśnik Fotograf Prezydenta RP Biuro Prasowe Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Tomasz Bracka i Prezydent PR Bronisław Komorowski przed Pałacem w Runowie 12.11.2014r. po wręczeniu Krzyża Wolności i Solidarności dla Tomasza Bracka Foto Wojciech Olkuśnik Fotograf Prezydenta RP Biuro Prasowe Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Tomasz Bracka i Prezydent PR Bronisław Komorowski przed Pałacem w Runowie 12.10.2014r. po wręczeniu Krzyża Wolności i Solidarności dla Tomasza Bracka Foto Wojciech Olkuśnik Fotograf Prezydenta RP Biuro Prasowe Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Tomasz Bracka i Prezydent PR Bronisław Komorowski przed Pałacem w Runowie 12.11.2014r. po wręczeniu Krzyża Wolności i Solidarności dla Tomasza Bracka Foto Wojciech Olkuśnik Fotograf Prezydenta RP Biuro Prasowe Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Prezydent Komorowski z Małżonką odznaczył Tomasza Bracka Krzyżem Wolności i Solidarności w Pałacu w Runowie gm. Więcbork 12.11.2014r.

Prezydent Komorowski z Małżonką odznaczył Tomasza Bracka Krzyżem Wolności i Solidarności w Pałacu w Runowie gm. Więcbork 12.11.2014r.
foto BOR

Demonstracja Solidarności w obronie wolności i praw człowieka na ulicach Więcborka w czasach komunizmu zorganizowana przez Tomasza Bracka w 1988r.

Demonstracja Solidarności w obronie wolności i praw człowieka na ulicach Więcborka w czasach komunizmu zorganizowana przez Tomasza Bracka w 1988r.

Jedna z wielu demonstracji niepodległościowych przeciw reżimowi komunistycznemu w Więcborku w latach 80-tych minionego stulecia

Jedna z wielu demonstracji niepodległościowych przeciw reżimowi komunistycznemu w Więcborku w latach 80-tych minionego stulecia

Tomasz Bracka na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie z zakazanym przez komunistów z PRL napisem na koszuli '' Uwolnić więzionych za przekonania'' Jarocin 1988r. W tym roku obchodzę jubileusz 25 - lat działalności artystycznej w Polsce.

Tomasz Bracka na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie z zakazanym przez komunistów z PRL napisem na koszuli ” Uwolnić więzionych za przekonania” Jarocin 1988r. W tym roku obchodzę jubileusz 25 – lat działalności artystycznej w Polsce.

Wręczenie Medalu Marszałka Województwa Tomaszowi Bracka za walkie o wolność i niepodległość Polski i obronę praw człowieka w PRL i III RP Toruń 5 czerwca

Wręczenie Medalu Marszałka Województwa Tomaszowi Bracka za walkie o wolność i niepodległość Polski i obronę praw człowieka w PRL i III RP Toruń 5 czerwca 2014r.

Tomasz Bracka z Federacja Młodzieży Walczącej podczas demonstracji w Więcborku 1988r. Co na to panowie kłamcy WK was tam nie było bo za to się szło wówczas do więzienia w PRL!!! Atakujący mnie Środecki z WK wówczas jeszcze się moczył jako niewielkie dziecię szanowny panie Marszałku Województwa i czcigodna kapituło przyznanego mi medalu Pana Marszałka Województwa.

Tomasz Bracka z Federacja Młodzieży Walczącej podczas demonstracji w Więcborku 1988r. Co na to panowie kłamcy z WK was tam nie było bo za to się szło wówczas do więzienia w PRL!!!
Atakujący mnie Środecki z WK wówczas jeszcze się moczył jako niewielkie dziecię szanowny panie Marszałku Województwa i czcigodna kapituło przyznanego mi medalu Pana Marszałka Województwa.

Wręczenie Tomaszowi Bracka najwyższego odznaczenia złotego medalu zasłużonego działacza LZS za zasługi położone na rzecz sportu i turystyki w Polsce.

Wręczenie Tomaszowi Bracka najwyższego odznaczenia złotego medalu zasłużonego działacza LZS za zasługi położone na rzecz sportu i turystyki w Polsce.

Prezes Tomasz Bracka przy koronach Papieskich Jana Pawła II w Święto Królowej Polski Matki Boskiej Częstochowskiej Jasna Góra 03.05.2005r. foto Ojciec gen. J. Golonka

Prezes Tomasz Bracka przy koronach Papieskich Jana Pawła II w Święto Królowej Polski Matki Boskiej Częstochowskiej Jasna Góra 03.05.2005r. foto Ojciec gen. J. Golonka

Społeczeństwo powiatu więcborsko - sępoleńskiego uczciło pierwszą rocznicę tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha w Dziechowie przy dębie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach uczestniczyła opozycja demokratyczna z KPN, Solidarności Prawa i Sprawiedliwości i KBS Więcbork. Na zdjęciu przy obelisku Prezydenta Kaczyńskiego Prezes KBS Więcbork Tomasz Bracka, Prezes Kazimierz Wilczyński, Wice Prezes Romuald Adamski.

Społeczeństwo powiatu więcborsko – sępoleńskiego uczciło pierwszą rocznicę tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha w Dziechowie przy dębie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach uczestniczyła opozycja demokratyczna z KPN, Solidarności Prawa i Sprawiedliwości i KBS Więcbork. Na zdjęciu przy obelisku Prezydenta Kaczyńskiego Prezes KBS Więcbork Tomasz Bracka, Prezes Kazimierz Wilczyński, Wice Prezes Romuald Adamski.

Projekt trzeciego ronda w Więcborku mojego współautorstwa z ZDW Bydgoszcz przy ul. Mickiewicza - Pocztowej i Powstańców Wielkopolskich w Więcborku. Tomasz Bracka

Projekt trzeciego ronda w Więcborku mojego współautorstwa z ZDW Bydgoszcz przy ul. Mickiewicza – Pocztowej i Powstańców Wielkopolskich w Więcborku. Tomasz Bracka

Projekt przebudowy skrzyżowania w Więcborku mojego współautorstwa z ZDW Bydgoszcz przy ul. Złotowskiej - Wyzwolenia i Hallera w Więcborku. Tomasz Bracka

Projekt przebudowy skrzyżowania w Więcborku mojego współautorstwa z ZDW Bydgoszcz przy ul. Złotowskiej – Wyzwolenia i Hallera w Więcborku. Tomasz Bracka

Projekt nowego ronda w Więcborku przy ul. Wyzwolenia

Projekt nowego ronda w Więcborku przy ul. Wyzwolenia

Projekt nowego ronda w Więcborku przy ul. Wyzwolenia mojego współautorstwa Tomasz Bracka

Projekt nowego ronda w Więcborku przy ul. Wyzwolenia mojego współautorstwa Tomasz Bracka

80- lat KBS Więcbork na zdjeciu założyciel, prezes i król KBS Więcbork Tomasz Bracka 25.04.2015r.- foto Jan Domek GW

80- lat KBS Więcbork na zdjeciu założyciel, prezes i król KBS Więcbork Tomasz Bracka 25.04.2015r.- foto Jan Domek GW

Król KBS Więcbork Tomasz Bracka przy grobie założyciela i prezesa KBS Więcbork Jana Bracka 04.04.2015r.

Król KBS Więcbork Tomasz Bracka przy grobie założyciela i prezesa KBS Więcbork Jana Bracka 04.04.2015r.

279 lat Królewskiego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku

279 lat Królewskiego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku

Założyciel, Prezes i Król KBS Więcbork Tomasz Bracka. foto Ryszard Pieczko

Założyciel, Prezes i Król KBS Więcbork Tomasz Bracka. foto Ryszard Pieczko

Mija pięć lat od poświęcenia nowego sztandaru 279-letniego KBS Więcbork

Mija pięć lat od poświęcenia nowego sztandaru 279-letniego KBS Więcbork

Remont obiektów KBS Więcbork w lasku miejskim w Więcborku za czasów prezesa Tomasza Bracka 2006r.

Remont obiektów KBS Więcbork w lasku miejskim w Więcborku za czasów prezesa Tomasza Bracka 2006r.

Pierwszy prezes KBS Więcbork Tomasz Bracka odsłania tablicę pamięci poległego w Smoleńsku 10.04.2010r. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Pierwszy prezes KBS Więcbork Tomasz Bracka odsłania tablicę pamięci poległego w Smoleńsku 10.04.2010r. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Gimnazjum w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Gimnazjum w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Maestro Andrzej Dobber i Tomasz Bracka podczas spotkania z mieszkańcami Więcborka w bibliotece miejskiej kwiecień 2014r.

Maestro Andrzej Dobber i Tomasz Bracka podczas spotkania z mieszkańcami Więcborka w bibliotece miejskiej kwiecień 2014r.

Szkoła podstawowa w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Szkoła podstawowa w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Stacja PKP Więcbork 25.10.2014r.

Stacja PKP Więcbork 25.10.2014r.

Stacja PKP Więcbork 25.10.2014r.

Stacja PKP Więcbork 25.10.2014r.

Stacja PKP Więcbork 25.10.2014r.

Stacja PKP Więcbork 25.10.2014r.

Tomasz Bracka z opozycjonistami demokratycznymi i Panią Wojewodą Ewą Mes na obchodach Państwowych Święta Niepodległości w Bydgoszczy gdzie odznaczono mnie Krzyżem Wolności i Solidarności na wniosek Prezesa IPN za walkę o niepodległość Polski w PRL i obronę praw człowieka w Polsce. Bydgoszcz 11.11.2014r.

Tomasz Bracka z opozycjonistami demokratycznymi i Panią Wojewodą Ewą Mes na obchodach Państwowych Święta Niepodległości w Bydgoszczy gdzie odznaczono mnie Krzyżem Wolności i Solidarności na wniosek Prezesa IPN za walkę o niepodległość Polski w PRL i obronę praw człowieka w Polsce. Bydgoszcz 11.11.2014r.

Prezydent Komorowski w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Prezydent Komorowski w Więcborku. foto Tomasz Bracka

125 lat więcborskiego szpitala

W tym roku przypada wielki jubileusz 125 lat więcborskiego szpitala powiatowego. Wszystko zaczęło się w 1980r. kiedy rozpoczęto jego rozbudowę na bazie pałacu hrabiów Potulickich z Więcborka.

Prace budowlane przy więcborskim trwały od 1890r. i zakończyły się na Boże Narodzenie w 1891r. Natomiast uroczyste zasiedlenie i poświęcenie nowego szpitala nastąpiło 3 lutego 1892r.

Pierwszym dyrektorem i lekarzem więcborskiego był dr. Krebs, a po nim jego syn lekarz praktykant dr. Krebs. Szpital posiadał aparat rentgenowski, kostnicę i samochód sanitarny. Do zarzadu szpitala należeli burmistrz Więcborka oraz większość właścicieli ziemskich z powiatu złotowskiego, który wówczas Więcbork współtworzył.

Opiekę nad chorymi pełniła od 23 stycznia 1881. diakonisa Augusta Pruhl z Domu Macierzystego Bethanien w Berlinie, zaś po niej od 1896r diakonisa Paulina Neuman. Kolejnymi opiekunami były: od 1901r. diakonisa Berta Strauss, a od 1905r. diakonisa Luise Grunwald. W czasie I Wojny Światowej więcborski szpital przekształcono w lazaret wojskowy.

Dopiero w 1932 roku po silnej batalii z władzami pruskimi więcborski szpital przeszedł w ręce polskie i władz miasta Więcbork tworzonych przez Burmistrza Piotra Lindeckiego i ścisły zarząd miasta Jan Bracka, Franciszek Kucharski, Marian Przybylski, Albin Umiński wszyscy należący do Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Józefa Piłsudskiego.

Na nadchodzący jubileusz 125 lat więcborskiego szpitala, który hucznie będzie obchodzony we wrześniu 2015r. z Premier i Ministrem Zdrowie RP, należy zacząć od uporządkowania i złożenia kwiatów przy grobach panów doktorów Krebs pierwszych lekarzy i dyrektorów więcborskiego szpitala o których mogiłach na cmentarzu parafialnym w Więcborku pies z kulawa nogą nie pamięta od 75 lat.

Tomasz Bracka

Miejsce spoczynku doktorów Krebs z Więcborku pierwszych dyrektorów więcborskiego szpitala cmentarz parafialny w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Miejsce spoczynku doktorów Krebs z Więcborku pierwszych dyrektorów więcborskiego szpitala cmentarz parafialny w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku foto Tomasz Bracka

Szpital powiatowy w Więcborku foto Tomasz Bracka

szpital powiatowy w Więcborku. foto Tomasz Bracka

szpital powiatowy w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Więcborski szpital 50-lat temu

Więcborski szpital 50-lat temu

Podziękowanie

Składam szczere podziękowanie wszystkim profesorom za poświęcony mi czas i trud na studiach i doprowadzenie mnie w pięknym naukowym stylu do tytułu Technika Administracji co nastąpiło właśnie w dniu dzisiejszym po ostatnim zaliczeniu. To nie koniec mojej przygody naukowej, która dalej się toczy na uczelni wyższej.

Pozdrawiam
Tomasz Bracka

Zmurszałe żądło sędziwego demona sexu z Sypniewa

Pedagog z szkoły w Sypniewie wabił zmurszałym prąciem nieletnie dziewczynki, którym rozsyłał przez telefon genitalia męskie w formie zdjęć i filmu z masturbacji.

Zastanawiam się nad psychiką tego gościa, który już wcześniej dał się we znaki uczennicą sypniewskich szkół, które miał wedle ich zeznań obmacywać i dotykać w intymne miejsca. Niestety prokuratura ukręciła sprawie łeb umarzając tamtą sprawę!!!

Zdemaskowany demon sexu z Sypniewa to też niedoszły radny miejski z ramienia PiS, który bezsilnie zabiegał o fotel radnego Więcborka w 2010r.

Sprawa jest rozwojowa i dynamiczna bo pokrzywdzonych jest coraz więcej.

Tomasz Bracka

360 lat więcborskiej oświaty !!!

W 2013 roku więcborska oświata obchodzi jubileusz 360 lat od powstania pierwszej udokumentowanej szkoły powszechnej. W 1653 roku istniała już w Więcborku szkoła przy więcborskim Kościele Parafialnym. Nauczycielem był wówczas pan Stefańczyk. Uczęszczali do niej tylko chłopcy. Nauka ograniczała się do czytania, nauki modlitw i pieśni religijnych. Była to szkoła katolicka, działająca wedle prawa obowiązującego w Królestwie Polskim.

Więcborski Orlik 2012. foto Tomasz Bracka

Więcborski Orlik 2012. foto Tomasz Bracka

Szkoła podstawowa w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Szkoła podstawowa w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Gimnazjum w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Gimnazjum w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Przedszkole w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Przedszkole w Więcborku. foto Tomasz Bracka

 LE i LO w Więcborku. foto Tomasz Bracka

LE i LO w Więcborku. foto Tomasz Bracka

Sypiąca się rudera SDS i BOS Więcbork wymaga remontu. foto Tomasz Bracka

Sypiąca się rudera SDS i BOS Więcbork wymaga remontu. foto Tomasz Bracka

Szkoła podstawowa w Sypniewie gm. Więcbork. foto Tomasz Bracka

Szkoła podstawowa w Sypniewie gm. Więcbork. foto Tomasz Bracka

W 1853 roku istniały w naszym mieście już dwie szkoły, jedna dla katolików, a druga dla ewangelików. Uczyło w niej dwóch nauczycieli, utrzymywanych przez mieszkańców miasta ze specjalnych podatków. W tym też okresie przebywał w Więcborku nauczyciel żydowski. Do szkoły uczęszczało wtedy 68 ewangelików, 32 katolików i 13 żydów. W roku 1820 w Więcborku do szkoły uczęszczało tylko 50% dzieci.

W okresie zaborów każde dziecko było zobowiązane do nauki języka niemieckiego. Od 1834 roku we wszystkich klasach szkół powszechnych na naukę czytania w języku polskim przeznaczano 7 godzin tygodniowo. W Więcborku istniała wtedy, szkoła ludowa. Uczęszczały do niej dzieci nie tylko z miasta, ale i z okolic. Pisał o tej szkole L. Rzepecki w ”Obrazie katolickich szkół elementarnych” w 1867 roku. Od 1865r. w szkole tej uczono w języku polskim nauki religii i podstaw nauki elementarnej. Zgoda ta obowiązywała wszystkie szkoły znajdujące się na terenie zaboru.

11 marca 1872 roku po licznych wiecach szkolnych mających na celu uzyskanie większych swobód, szkoły zostały oddane pod całkowity nadzór państwa niemieckiego. Równocześnie zaostrzono represje wobec uczniów pochodzenia polskiego. Od 1900 roku władze zezwoliły używać języka polskiego wyłącznie przy nauce religii w klasach od I do III szkół ludowych. W 1887r. utworzono w Więcborku pierwszą szkolę dla dziewcząt. Trzynaście lat wcześniej w 1874 roku połączono szkolę ewangelicką z katolicką tworząc szkołę dla wszystkich wyznań. Nauczycielami w niej byli już ludzie świeccy.

W latach 1906-07 na terenach zaboru pruskiego, w tym także w Więcborku wybuch strajk szkolny. Spowodowało go wprowadzenie języka niemieckiego w nauce religii. Uczniowie wystąpili w manifestacji i w ramach protestu, udzielali odpowiedzi w języku polskim. Bardzo świadomie przeciwstawiali się germanizacji uczniowie szkół średnich. W roku 1867-68 z rejestracji dokonanej w gimnazjum złotowskim dowiadujemy się, że wśród uczniów znajdował się również mieszkaniec Więcborka – Jan Ziekowski, syn bednarza.

W Więcborku działało w tych latach tzw. ”Kółko Śpiewacze”. Organizowało ono polskie imprezy teatralne dla mieszkańców Więcborka i okolic. Z ”Dziennika Bydgoskiego” z 1911r. nr. 107 dowiadujemy się o wystawieniu 30 kwietnia 1911 roku w sali teatralnej pana Rywolta sztuki pt. ”Genowefa”. Wywołała ona wiele dyskusji, niektórzy redaktorzy uważali, że scena amatorska powinna wstawiać sztuki ludowe, a nie dramaty. Mimo tych głosów, ”Kółko Śpiewacze” z Więcborka w latach 1911-13 działało bardzo aktywnie wystawiając kolejne sztuki:
* W.Lebińskiego ”Kamieniarz albo Piosenka z fartem”
* W.L.Anczyca ”Łobzowanie”
* J.Chociszewskiego ”Genowefa”
* I.Tłoczyński ”Fatalna Szafa”
* E.Soribego ”Szpital wariatów”
* P.Kołodzieja ”Dziesięć tysięcy Marek” i ”Bogata wdowa”
* J.N.Kamieńskiego ”Kominiarz i młynarz”
* J.Górskiego ”Posag w Kominie”
Wśród Polaków duch narodowy przetrwał do końca zaborów, pomimo iż stanowiliśmy tylko 45% ludności miasta. Świadczy o tym nie tylko działalność szkolnictwa ale i skupionych przy oświacie kół śpiewaczych i teatralnych, religijnych i militarnych jak KBS Więcbork. Ogromny wpływ na odzyskanie niepodległości a co za tym idzie swobody w oświacie mała nieugięta postawa duchownych kościoła katolickiego, młodzieży szkolnej. Decydujący wpływ na odzyskanie niepodległości i swobody w więcborskiej oświacie miał udział mieszkańców Więcborka walkach o wolność w Postaniu Styczniowym i Wielkopolskim.

Od 1914 roku wydawana była w Więcborku ”Gazeta Więcborska”. Było to urzędowe czasopismo władz miejskich i więcborskiego sądu. Za niecały rok gazeta więcborska, będzie świętować 100 lat swego istnienia.

W okresie międzywojennym więcborska szkoła powszechna istniała na ul. Gen.J.Hallera w miejscu byłego ośrodka zdrowia. Za sprawą ówczesnych władz miejskich w tym mego pradziadka Jana Bracka członka Zarządu Miasta Więcbork i Radnego z ramienia BBWR zdecydowano o budowie nowej szkoły powszechnej w Więcborku, która została oddana do użytku w sierpniu 1936r. Szkoła ta istnieje do dziś przy Al. 600-lecia, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum w Więcborku. To budowniczy tej szkoły powinni być jej patronami o czym władze miejskie Więcborka znowu zapomniały. W tym czasie w starej szkole działała też Więcborska Szkoła Zawodowa. Przypominam, że w okresie II Rzeczypospolitej Urząd Miejski w Więcborku i Poczta Polska mieściły się nieodpłatnie w prywatnym domu mego pradziadka Jana Bracka na więcborski Rynku i na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto o tym zawsze pamiętać bo w tym czasie po 125 latach zaborów był to wielki wyczyn. Na marginesie dodam że również w naszym domu na Rynku mieszkał pierwszy demokratyczny burmistrz Więcborka mgr. Piotr Lindecki pochodzący z Sępólna Kr.

Po zakończeniu II Wojny Światowej w Więcborku uruchomiono pierwszą szkołę w powiecie. W tym czasie w 1945 roku więcborska oświata pracowała w niezwykle trudnych warunkach. Szkoła Powszechna i Zawodowa mieściły się w jednym budynku szkoły podstawowej gdzie mieściły się również: Państwowa Szkoła Zawodowa i Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego, które w roku szkolnym 1946/47 przeniesiono do klasztoru Sióstr Diakonistek przy ul. Mar. Józefa Piłsudskiego obecnie ul. Pocztowa.

W 1964 roku powstaje w Więcborku nowa Szkoła Podstawowa Nr.2 przy ul Wyzwolenia, szkoła ta działa do dnia dzisiejszego. W latach 90-tych minionego stulecia reaktywowano więcborskie Gimnazjum w przedwojennej szkole powszechnej. Do dziś działa prężnie więcborskie Liceum Ogólnokształcące, które rok temu chciał zniszczyć starosta sępoleński. W klasztorach sióstr Diakonistek działają liczne szkoły zawodowe, techniczne i policealne. Po odzyskaniu przez Polskie niepodległości w 1990r. i uwolnieniu się z pod okupacji ZSRR, więcborska oświata zaczyna działać niezależnie. Zainicjował to pierwszy burmistrz wolnego Więcborka pan Andrzej Chrzanowski przy wsparciu ministra edukacji z Więcborka śp. Roberta Głębockiego. W latach 90-tych w mieście powstało z inicjatywy burmistrza Andrzeja Maracha nowe Przedszkole i Biblioteka Miejska. Obie placówki działają do dnia dzisiejszego.

W ostatnich trzech latach wszystkie obiekty szkolne i przedszkole w Więcborku zostały wyremontowane. Szkoły i przedszkole doczekały się wymiany stolarki okiennej, ocieplenia i nowych elewacji. Przy gimnazjum powstało boisko wielofunkcyjne, a przy podstawówce kompleks boisk sportowych ”Mój Orlik 2012”. Remontu doczekały się wszystkie szkolne dachy i sale gimnastyczne w Więcborku. Natomiast w tym roku rozpoczęła się budowa nowej sali gimnastycznej w Sypniewie, której inwestorem jest miasto Więcbork. Również w tym roku zostanie ocieplone i odmalowane przedszkole w Sypniewie na co już zabezpieczono wymagane środki finansowe.

Najgorzej z obiektów oświaty prezentuje się budynek Biura Obsługi Oświaty Samorządowej w Więcborku przy ul. Pocztowej, który zwyczajnie odstrasza przechodniów swoja brzydotą. Zachęcam władze miejskie i dyrektora BOOS w Więcborku do odmalowania tej szpetnej rudery na ten jubileusz 360-lecia więcborskiej oświaty. Warto też upamiętnić budynek pierwszej szkoły powszechnej w przy ul. Gen.J.Hallera stosowną tablicą pamiątkową. Natomiast do starosty powiatu apeluje o wybudowanie obiecywanego od lat boiska wielofunkcyjnego ze sztucznej trawy przy LO w Więcborku wraz z obiecywanym od lat parkingiem. Może w końcu ten jubileusz 360-lat więcborskiej oświaty przyspieszy realizacje tych potrzebnych i oczekiwanych inwestycji.

Wszystkim pedagogom z miasta i gminy Więcbork oraz nowej dyrektor więcborskiego BOOS życzę w roku jubileuszowym 360 lat więcborskiej oświaty nieustającego pasam sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Tomasz Bracka

Maj 2019
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031