Niech się święci 3 Maja w 100 rocznicę odzyskania przez Więcbork niepodległości !
Niech się święci 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święto Królowej Polski w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez prezydenckie miasto Więcbork !
229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Dzisiejsze uroczystości przy pomniku Orła Białego w Więcborku z moim udziałem w roku 100 lecia odzyskania przez Więcbork niepodległości w święto Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja zakończyły się wezwaniem Sejmu i Senatu o otwarcie kościołów i sądów w Polsce dla całego Narodu !
Przypominam, że 23 styczna 2020 roku minęła 100 rocznica odzyskania niepodległości przez prezydenckie miasto Więcbork po 123 latach zaborów, z krótką przerwą na Wielkie Księstwo Warszawskie, które również kończyło miasto i gmina Więcbork w Departamencie Bydgoskim Napoleona Bonaparte co miało miejsce w latach 1807 – 1815 r. !!!
100 lat temu przygraniczne miasto i gmina Więcbork w II RP odzyskało niepodległość, za sprawą mieszkańców Więcborka walczących o wolność Polski i ziemi więcborskiej w Powstaniu Wielkopolskim przy wsparciu Armii Pomorze Gen. J. Hallera, która wyzwoliła Więcbork po latach zaborów 23. 01. 1920 r. wykonując zapisy Traktatu Wersalskiego z 1919 r. !!!
To właśnie Traktat Wersalski z 1919 r, po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło 101 lat temu przydzielił Polsce wywalczone w powstaniu prastare wielkopolskie terytorium Królestwa Polskiego w skład którego od początku Państwa Polan wchodził gród więcborski, a następnie miasto Więcbork !!!
To właśnie mój pradziadek Jan Bracka udostępnił 100 lat temu władzom odrodzonej Polski, własne domy na Urząd Miejski w Więcborku i Pocztę Polską. Na załączonym zdjęciu defilada Wojsk Polskich z generałem Józefem Hallerem i Armią Pomorze po wyzwoleniu Więcborka 23. 01. 1920 r. Natomiast budynek z girlandami to właśnie dom Jana Bracka udostępniony odrodzonej Polsce na Urząd Miejski w Więcborku i siedzibę burmistrza Więcborka.
Trzeba podkreślić, że pierwszym Burmistrzem Więcborka w II RP został Jan Kabat, który spoczywa zapomniany od lat przez władze miejskie na cmentarzu parafialnym w Więcborku !!! To jakiś ponury żart, by władze miejskie Więcborka III RP nie potrafiły od 30 lat uszanować bohaterów sprzed 100 lat !
Ale czego się dziwić skoro władze miejskie Więcborka z Rada Miejską gardzą Generałem Józefem Hallerem na ulicach Sypniewa, a w Więcborku nie potrafią podziękować śp pradziadkowi Janowi Bracka za to co zrobił dla Więcborka i Polski w II RP. To się dopiero nazywa patologia i zwyrodnienie po więcborsku ale każdy reżim również prowincjonalny i pipidówkowy kiedyś się zakończy !!!
Poniżej załączam kilka dokumentów z tamtych lat dotyczących członka Zarządu Miasta Więcbork II RP Jana Bracka wraz z Jego osobistymi podpisami oraz Zarządu Miasta Więcbork, który tworzył Jan Bracka od odzyskania niepodległości w 1920 r. do samej śmierci 9 maja 1938 r. jako obywatel Polski narodowości polskiej władający biegle w polskiej mowie i piśmie pomimo lat zaborów, gdy język polski był zakazany.
Czas najwyższy by władze powiatu odnotowały oczywiste i udokumentowane zasługi Jana Bracka w swojej księdze zasłużonych dla powiatu, gdzie zamiast prawdziwych bohaterów jak Jan Bracka i inni gloryfikują zbrodniarzy komunistycznych z PRL w tym komunistkę Marię Wasiewicz na wniosek RM Więcborka III RP, wymazując celowo z pamięci prawdziwych bohaterów i współtwórców wolności i polskości naszego regionu i Więcborka sprzed 100 lat !
Czas najwyższy najwyższy upamiętnić po 100 latach pogardy i wymazywania z pamięci miejsca i osoby związane z tym jubileuszem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez prezydenckie miasto Więcbork !
Od czerwca 2019 roku jesteśmy już w roku stulecia odzyskania niepodległości przez miasto i gminę Więcbork po latach zaborów i krótkim powiewie wolności w Wielkim Księstwie Warszawskiem w latach 1807 – 1815 r. które również kończyło miasto i gmina Więcbork w Departamencie Bydgoskim za sprawa Napoleona Bonaparte w oparciu o zapisy Pokoju w Tylży z 1807 roku
Przypominam, że już ponad sto lat temu 28 czerwca 1919 roku podpisano Traktat Wersalski, który zakończył I wojnę światową. W paryskiej konferencji pokojowej brało udział 27 zwycięskich państw. Polskę reprezentował Ignacy Paderewski oraz Roman Dmowski. Dokument oznaczał formalny powrót Polski na mapę Europy i świata po 123 latach niewoli.
W wyniku podpisania Traktatu Polska odzyskała część ziem zabranych przez Prusy w pierwszym oraz drugim rozbiorze, część Wielkopolski, znaczną część był Prus Królewskich z niewielkim dostępem do morza, Górny Śląsk (po plebiscycie z 1921 roku oraz powstaniu), a także część górnośląskiego zagłębia przemysłowego z Katowicami i Chorzowem.
Traktat będący wynikiem konferencji pokojowej w Paryżu został narzucony pokonanym Niemcom. Nakładał na nie obowiązek wypłaty reparacji wojennych, demilitaryzację, zwrot Francuzom Alzacji i Lotaryngii, powołanie Ligi Narodów oraz utworzenie niepodległych państw: Polski, Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii i krajów bałtyckich.
Na mocy Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku Wielkopolska i Więcbork powróciły do Polski po 123 latach zaboru pruskiego. Miasto i Gmina Więcbork kończyły wówczas granicznie II Rzeczpospolitą Polską ! Polecam też artykuł na ten temat https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/601253,traktat-wersalski-i-wojna-swiatowa-niemcy-polska.html?fbclid=IwAR26v8pSZrT3Ke8-Kt7yCs4cab1xEqXmef2rsc-e54ZihitBxUVUk94RP44
Proces wykonania Traktatu Wersalskiego trwał ponad pół roku i został dopełniony 23 stycznia 1920 roku, kiedy Generał Józef Haller i Armia Pomorze wkroczyli do Więcborka wyzwalając nasze miasto. Tego dnia mój pradziadek Jan Bracka udostępnił nieodpłatnie własny dom na więcborskim Rynku na Urząd Miejski w Więcborku i mieszkanie dla burmistrza Więcborka, co potwierdzają załączone dokumenty. Poniżej życiorys mojego pradziadka Jana Bracka:
Jan Bracka najwybitniejsza postać stulecia odzyskania przez Więcbork niepodległości ur. 22. 08. 1869 r. zmarł † 09. 05. 1938 r. w Więcborku obywatel Polski wyznania rzymskokatolickiego syn Anny i Wojciecha Bracka. Dwukrotnie żonaty, pierwsza żona Albertyna Niemczyk, druga Franciszka Sauermann, ojciec sześciorga dzieci. Piłsudczyk i legionista współtwórca II RP w 1920 r. po powrocie Więcborka do Polski na mocy Traktatu Wersalskiego udostępnił własne domy władzom odrodzonej Rzeczypospolitej na siedzibę Urzędu Miejskiego w Więcborku i Poczty Polskiej.
Filantrop, polityk polski, najbogatszy mieszkaniec Więcborka w II RP, okradziony przez komunistycznych złodziei z PRL i Więcborka wedle wyliczeń sądu na 42 mln złotych, kupiec, przedsiębiorca, handlowiec, ziemianin, rentier, restaurator, kawaler najwyższych odznaczeń państwowych RP. Radny Miejski Więcborka pierwszej kadencji w II RP, członek Zarządu Miejskiego w Więcborku w II RP od 1923 r. do samej śmierci. Członek Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Józefa Piłsudskiego.
Od 3 grudnia 1933 r. do samej śmierci prezes i założyciel i król Stowarzyszenia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Więcborku. Założyciel i Sekretarz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Więcborku. Założyciel i członek Towarzystwa Samodzielnych Kupców Polskich w Więcborku. Członek i założyciel organizacji religijnych rzymskokatolickich w Więcborku oraz wielki filantrop i darczyńca w tym na rzecz przebudowy kościoła katolickiego w Więcborku w 1937 roku.
Pogrzeb państwowy śp. † Jana Bracka 13 maja 1938 r. i zgromadził w Więcborku tysiące mieszkańców oraz delegacje najwyższych władz państwowych RP. Trumna z ciałem śp Jana Bracka była wystawiona w więcborskim kościele W kondukcie żałobnym za trumną szli Prezydent RP Ignacy Mościcki, marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły oraz sześciu kapłanów katolickich z przedstawicielami Wojska Polskiego i Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Jak podaje Gazeta Sępoleńska z maja 1938 r. tak wielkiego i doniosłego pogrzebu miasto Więcbork jeszcze nie widziało, a za trumną podążały wszystkie więcborskie organizacje zarówno świeckie i duchowne oraz niezliczone rzesze przyjaciół i mieszkańców.
Natomiast w oryginalnej kronice 287 letniego KBS Więcbork zachowały się oryginalne rękopisy pradziadka Jana Bracka prezesa KBS Więcbork z korespondencji Jana Bracka z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim, z którym był zaprzyjaźniony i którego gościł w swoich domach na więcborskim Rynku w II RP. To samo dotyczy Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego, który wielokrotnie bywał w domach Jana Bracka w Więcborku i tam zakupywał w przedsiębiorstwie handlowym Jana Bracka, różne towary do Rezydencji Prezydenta II RP prof. Ignacego Mościckiego, która mieściła się na przedmieściach Więcborka, obecnie jest to Runowie Młyn.
Miejsce spoczynku śp † Jana Bracka na cmentarzu parafialnym w Więcborku zostało uznane Miejscem Pamięci Narodowej RP decyzją Prezydium Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa województwa kujawsko – pomorskiego w Bydgoszczy z dniem 26 marca 2014 r. (nr. decyzji WPS.II.5212.9.2014.MK). Ta decyzja jest prawomocna i ostateczna.
Poniżej moje przemówienie do rodaków oraz mieszkańców prezydenckiego miasta Więcbork w wigilie 100 rocznicy odzyskania przez Więcbork niepodległości 23. 01. 1920 roku z miejsca spoczynku Współtwórcy II RP śp Jana Bracka mojego pradziadka. https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/10212502919047838/
Tomasz Roman Bracka
Kawaler Krzyża Oficerskiego
Orderu Odrodzenia Polski
Polonia Restituta
Kawaler Krzyża
Wolności i Solidarności



Tomasz Roman Bracka 3 maj 2020 r.




pozdrawiam Tomasz Roman Bracka

foto Tomasz Roman Bracka 2020 r.



Poniżej fotorelacja z wczorajszych uroczystości 3 Maja w Więcborku i obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości z moim udziałem.
Publikacja zdjęcia za zgodą autora zdjęcia redaktora naczelnego portalu e-Krajna Pana Pawła Szydła. foto Pan Paweł Szydeł
Pozdrawiam Tomasz Roman Bracka
Kawaler Krzyża Oficerskiego
Orderu Odrodzenia Polski
Polonia Restituta


Poniżej fotorelacja z wczorajszych uroczystości 3 Maja w Więcborku i obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości z moim udziałem.
Publikacja zdjęcia za zgodą autora zdjęcia redaktora naczelnego portalu e-Krajna Pana Pawła Szydła. foto Pan Paweł Szydeł
Pozdrawiam Tomasz Roman Bracka
Kawaler Krzyża Oficerskiego
Orderu Odrodzenia Polski
Polonia Restituta










Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu w siedzibie KBS Więcbork pierwszy prezes odrodzonego KBS Więcbork w III RP Tomasz Roman Bracka z przybyłymi braćmi z różnych stron Polski
Więcbork 08. 10. 2017 r. pozdrawiam Tomasz Roman Bracka







Na zdjęciu Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki i Marszałek Polski Edward Rydz Śmigły na polowaniu reprezentacyjnym w Więcborku nieopodal więcborskiej rezydencji Prezydenta PR 16 listopada 1937 r . – Tomasz Roman Bracka

Pod „Polską Deklaracją” podpisy złożyli m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Kazimierz Bartel, marszałek Józef Piłsudski i prymas Aleksander Kakowski i mój pradziadek Jan Bracka co można przeczytać na załączonym dokumencie na pozycji 5.
Oczywiście nie tylko państwowi dostojnicy przesłali życzenia za ocean – ogromna liczba 5,5 mln sygnatariuszy sprawia, że prawie każdy Polak może wśród nich znaleźć dziś jakiegoś krewnego.150 USA źródło informacji http://polska1926.pl/karty/31578
Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki na polowaniu reprezentacyjnym w Więcborku nieopodal więcborskiej rezydencji Prezydenta PR 16 listopada 1937 r. – Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu Marszałek Polski Edward Rydz Śmigły na polowaniu reprezentacyjnym w Więcborku nieopodal więcborskiej rezydencji Prezydenta PR Ignacego Mościckiego na przedmieściach Więcbork 16 listopada 1937 r . – Tomasz Roman Bracka

Opis obrazu: Uczestnicy polowania. Widoczni od prawej: syn prezydenta Ignacego Mościckiego Michał Mościcki, płk Leon Strzelecki, minister spraw wojskowych gen. dyw. Tadeusz Zbigniew Kasprzycki.
Tomasz Roman Bracka

Opis obrazu: Uczestnicy polowania w tym Jan Bracka w drodze na stanowiska. Na pierwszym planie widoczny marszałek Edward Rydz – Śmigły.
Tomasz Roman Bracka









Tomasz Roman Bracka







Pogrzeb Państwowy mojego pradziadka śp. † Jana Bracka ur. 151 lat temu 22. 09. 1869 r. z udziałem najwyższych władz państwowych i regionalnych II RP w tym Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego, Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, władz Miejskich Więcborka, Powiatowych W pogrzebie uczestniczyły delegacje Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, Polskiego Kupiectwa, TG Sokół, Strzelca oraz wszystkich organizacji świeckich i duchownych z Więcborka i regionu wraz z tysiącami przyjaciół i żałobników. Kondukt żałobny w asyście pięciu księży z proboszczem Wilmowskim na czele podążą ulicą Strzelecką na Cmentarz Parafialny w Więcbork 13. 05. 1938 r. Pradziadek Jan Bracka zmarł w Więcborku 9 maja 1938 r. o godz. 0, 30 – Tomasz Roman Bracka



foto Tomasz Roman Bracka

Prezes KBS Więcbork Jan Bracka z braćmi na jubileuszu 200 lat KBS Więcbork 1933 r. Prezes KBS Więcbork w III RP – Tomasz Roman Bracka

