Get Adobe Flash player
Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archive for the ‘Religia’ Category

Życzę wszystkim radosnego Święta Objawienia Pańskiego zwanego też Świętem Trzech Króli !!!

Dziś kolejny raz po wielu latach przerwy obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego zwane, też jako Święto Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Poniżej przypomnę państwu kulisy powstania, likwidacji i reaktywacji tego święta.

Kiedy komuniści wprowadzili gomułkowską ustawę likwidującą 6 stycznia jako dzień wolny od pracy (jesienią 1960 r.), na pół wieku odebrano Polakom możliwość godnego przeżywania święta Trzech Króli. Po 50 latach mroków PRLowskiej komuny i postkomuny III RP święto to wraca do nas w swojej pełni jako dzień wolny od pracy.

Trzyletnia batalia zainicjowana przez byłego prezydenta Łodzi — Jerzego Kropiwnickiego — obywatelską inicjatywą ustawodawczą, wspierana ogromną liczbą podpisów (w 2008 r. — 700 tys.; w 2009 r. — 1 mln), po perturbacjach w Sejmie została zwieńczona sukcesem. Choć w latach 2008-2009 projekty ustaw przywracających dzień wolny w święto Trzech Króli były torpedowane przez posłów PO i SLD, jednak w styczniu 2010 r. Platforma złożyła w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia dniem wolnym od pracy i znów ożyła nadzieja. Lecz — jak to zwykle bywa — również w tym przypadku zastosowano zasadę „coś za coś”. Zgadzając się na dzień wolny 6 stycznia, równocześnie usunięto z kodeksu pracy zapis dający prawo pracownikowi do odbioru dnia wolnego za jakiekolwiek święto przypadające w sobotę. — Nie tak miało być — mówią związkowcy.

Mirra, kadzidło i złoto

Święto Trzech Króli na pół wieku zniknęło z polskiego kalendarza jako czerwona kartka. To dwa pokolenia. A przecież uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzona 6 stycznia jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Ślady obchodów tej uroczystości napotykamy już w III wieku pod nazwą Epifanii. Święto to łączyło początkowo w sobie zarazem Narodzenie Pańskie, wspomnienie pokłonu Mędrców, chrzest Jezusa w Jordanie i wspomnienie cudu w Kanie Galilejskiej. Z czasem w liturgii łacińskiej głównym tematem święta stało się objawienie Zbawiciela Mędrcom ze Wschodu. Mędrcy, królowie, oddając cześć narodzonemu Dzieciątku, uznają w Nim Boga, który objawia się w ludzkiej postaci. W Ewangelii wg św. Mateusza odnajdujemy biblijne źródło tej uroczystości:

„A kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, Mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy (…). Gdy weszli do mieszkania, zobaczyli dziecko z Maryją, Jego matką. Wtedy upadłszy, oddali Mu pokłon, a po otwarciu swych szkatuł złożyli Mu dary. Złoto, kadzidło i mirrę” (por. Mt 2, 1-11).

Czy na pewno trzej?

Pismo Święte nie wylicza, ilu Mędrców przybyło do Betlejem, ale jest mowa o trzech darach. Rozpowszechniło się więc przekonanie, że było ich trzech. Jednak z odczytaniem tej liczby bywało różnie. We wczesnych malowidłach możemy ujrzeć dwie, cztery lub sześć postaci, a u Ormian nawet dwanaście, ale przekaz o Trzech Mędrcach przeważa w tradycji Kościoła. Tak również podaje wczesnochrześcijański filozof i teolog Orygenes (ok.186-254). Mędrcy nie byli nazwani przez św. Mateusza. Ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się po raz pierwszy prawdopodobnie na mozaice z VI wieku w bazylice San Apollinare Nuovo w Rawennie.

Pokłon Trzech Króli w malarstwie religijnym należy już do kanonu. Jednak antropomorficzne przedstawianie Boga i świętych nie było uznawane przez pierwszych chrześcijan. Gdy chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać poza obszar Palestyny, następowała jego konfrontacja z innymi kulturami i przejmowanie wpływów w sztuce. Znaczenie formy figuralnej w cywilizacji grecko-rzymskiej było tak ogromne, że wpłynęło i na chrześcijan. Przeniesienie stolicy Cesarstwa Rzymskiego w 330 r. do Bizancjum, przemianowanego na Konstantynopol, zwany również Nowym Rzymem, miało decydujące znaczenie w kształtowaniu się kultury chrześcijańskiej. Ogłoszenie Nowego Rzymu zapowiadało nieuchronny podział cesarstwa (395 r.), a to prowadziło do powstania odrębnych i odmiennych kultur chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.

Z upływem czasu sceneria pokłonu staje się coraz bardziej okazała. Rozbudowane kompozycje ukazują nie tylko oddających pokłon Mędrców, ale również towarzyszący im liczny dwór, bogactwo szat, egzotyczne zwierzęta w orszaku. Dzieciątko zostaje obdarowane. Królowie w hołdzie składają kadzidło — to dar dla Boga, mirrę — odpowiadającą ludzkiej naturze Zbawiciela i złoto — jako dar dla króla. Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia złota, kadzidła i kredy. Kredą oznaczamy drzwi, pisząc litery K+M+B oraz bieżący rok, na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Jezusa. Dziś, gdy w przestrzeni publicznej toczy się walka o krzyż, takie potwierdzenie nabiera szczególnego znaczenia. Jest znakiem, że nie wstydzimy się naszej wiary.

Stanisław Szwed — poseł PiS-u, związkowiec NSZZ „Solidarność” i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny powiedział: — Mimo, że z kodeksu pracy wykreślono prawo do odbioru wolnego dnia za sobotę, w którą przypadało jakiekolwiek święto, ogromnie się cieszę, że po 50 latach mamy wreszcie przywrócone święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy i że jako katolicy możemy je godnie świętować. Tej ustawie mocno sprzeciwiali się pracodawcy, argumentując, że jako kolejny dzień wolny od handlu przyniesie szkodę biznesowi. Usiłowałem przekonać posłów, aby nie odebrali pracownikom dni wolnych za świąteczne soboty, ale moje poprawki zostały odrzucone. Jednak zysk — moim zdaniem — jest znacznie większy od straty. Święto Trzech Króli — uroczystość Objawienia Pańskiego — jest przecież jedyne i z niczym nieporównywalne.

W dniu święta religijnego i państwowego Trzech Króli, życzę wszystkim czytelnikom gazety więcborskiej wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, przesyłając pozdrowienia z Orszaku Trzech Króli w Bydgoszczy w którym właśnie biorę udział, bo w Więcborku władze miejskie nie potrafią tego zorganizować.

 

Tomasz Roman Bracka

Święto Trzech Króli w Bydgoszczy AD 2020  foto Tomasz Roman Bracka

Święto Trzech Króli w Bydgoszczy AD 2020 z moim udziałem.
foto gazeta więcborska

Święto Trzech Króli w Bydgoszczy AD 2020 foto Tomasz Roman Bracka

Święto Trzech Króli w Bydgoszczy AD 2020 z moim udziałem.
foto Tomasz Roman Bracka

Święto Trzech Króli w Bydgoszczy AD 2020 foto Tomasz Roman Bracka

Święto Trzech Króli w Bydgoszczy AD 2020 z moim udziałem.
foto Tomasz Roman Bracka

https://www.youtube.com/watch?v=Wc012NscCQs

Życzę Państwu radosnych Świąt Bożego Narodzenia

Życzę Państwu radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Tomasz Roman Bracka

Betlejem miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. foto Tomasz Roman Bracka

Betlejem miejsce narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem w Palestynie – foto Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu moja wizyta w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa w Betlehem w Palestynie. Tomasz Bracka

Na zdjęciu moja wizyta w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem w Palestynie pozdrawiam – Tomasz Roman Bracka

Więcbork zapomniana ewangelicka Częstochowa !

W tym roku mija 247 rocznica powstania kościoła ewangelickiego w Więcborku. Powstanie wspólnoty ewangelickiej nastąpiło w 1772r, wówczas protestanci z Więcborka uzyskali zezwolenie Michała Hr. Potulickiego na odprawianie nabożeństw w starym zamku. Natomiast w 1784r., ewangelicy otrzymali plac pod budowę zboru, a w 1786r. ogłoszono kolektę w Prowincji Pruskiej. Zebrane kwoty przyczyniły się do budowy kościoła, który początkowo nie posiadał wieży ani dzwonu. W 1856r. z funduszy państwowych dokonano przebudowy kościoła wyposażając go w wieżę i dzwony. Patronem więcborskiej świątyni ewangelickiej był Król Pruski. W tym roku na tym kościele pojawi się tablica pamiątkowa przypominająca o dziejach tej świątyni przerobionej przez komunistów na MGOK Więcbork.

Więcbork zapomniana ewangelicka Częstochowa w czasach II RP, tak można dziś śmiało powiedzieć o celowym zacieraniu śladów tego faktu przez wszystkie powojenne władze więcborskie. Trzeba przypomnieć że, to właśnie Więcbork był stolicą kościoła ewangelickiego w Polsce. To tu ustanowiono 350 osobowy klasztor sióstr Diakonistek z oddziałami w Warszawie, Lwowie, Wilnie, Bydgoszczy, Gnieźnie, Poznaniu itd. To w Więcborku mieściły się liczne zakłady pomocnicze więcborskich sióstr Diakonistek w tym szpital, drukarnie, domy wypoczynkowe, sierocińce, przedszkola, a nawet odwykówka dla upadłych dziewcząt, bo i wtedy prostytucja była doskonale rozwinięta.

W mieście działały dwa zbory ewangelickie jeden na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego obecnie ul.Pocztowa, a kolejny na ul. Rybackiej. W przyległej Wituni działał Zakon Misjonarzy Ewangelickich, do dziś zachowały się wszystkie opisywane budynki ewangelików. Szkoda że nie ma woli u radnych i władz miejskich by choć oznakować te obiekty stosownymi tablicami które ujawniły by mieszkańcom i turystą co tam się znajdowało. Taki obowiązek spoczywa od 1944 r. na wszystkich władzach miejskich Więcborka, bo te obiekty zostały zrabowane więcborskim ewangelikom przez więcborskie komunistyczne władze PRL na swoje potrzeby.

Trzeba też wspomnieć że kolejne kościoły ewangelickie były w Zabartowie, Pęperzynie, Runowie i Sypniewie. Dlaczego władze miejskie zacierają te ślady i jaki mają dziś w tym interes. To samo dotyczy kompleksu rezydencji Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Zamku w Runowie Kr i w pałacach e Runowie Młyn oraz w Stebionku ! To samo dotyczy miejsc zamków więcborskich  Zebrzydowskich i Potulickich przy ul. Zamkowej i kolejnych zamków Grzymalitów przy byłej strzelnicy na plaży miejskiej w Więcborku oraz Pałuków w lasku miejskim w Więcborku, gdzie wznosiło się prastare miasto Więcbork z pierwszym kościołem katolickim w Więcborku.   Jaki to problem ustawić stosowne tablice informacyjne na których ujawni się te historyczne fakty które są nobilitacja dla Więcborka.

Podobnie jest z byłą więcborską synagogą przy ul Hallera, która powstała 209-lat temu. Jakoś w głowie się nie mieści taka nieodpowiedzialność władz i radnych miejskich, którzy zamiast eksponować te wartości i zabytki celowo je zacierają! Przed laty odbywały się w Więcborku ewangelickie jutrznie o poranku Bożego Narodzenia, a więcborscy żydzi świętowali w tym dniu swoje święto Hanuki w więcborskiej synagodze przy ul. Hallera, o czym też się celowo zapomina choć w tym roku przypada 209 rocznica wybudowania nowej synagogi w Więcborku i 247 rocznica powstania kościoła ewangelickiego w Więcborku co miało miejsce w 1772 r.

To co się tu dzieje w powyższych sprawach fachowo nazywa się fałszywym ekumenizm po więcborsku i sodomią historyczną o której zapomina samozwańczy konserwator zabytków, który okłamał nawet sam siebie, gdyż jest zwykłym malarzem pokojowym po podstawówce, a nie historykiem i konserwatorem zabytków mowa o Leszku Skazie ! Ja w odróżnieniu od Skazy i mu podobnych naukowców po podstawówkach, również z lokalnych gazetek ukończyłem cztery szkoły w tym liceum ogólnokształcące z ocena bardzo dobrą z historii z której celująco zdałem maturę, by następnie skończyć z średnią ponad 4 dwuletnie studium w administracji i prawie ! Pomimo tego dalej pogłębiam swoją wiedzę i naukę, bo tylko matoł i półgłówek spoczywa na laurach i się dalej nie edukuje i ma gębę pełną frazesów, wazeliny i pomówień jako antidotum na swoją niewiedzę  i niedouczenie !

Wiec jako osoba wykształcona apeluję do samorządowców powiatu i gminy Więcbork by znachor historyczny i samozwańczy konserwator zabytków Skaza bez wykształcenia przestał kaleczyć dziedziny naukowe do których recenzowania i przypisywania ich sobie niema prawa i wykształcenia. Czas zatem by ten pan zaprzestał się nimi posługiwać, bo uwłacza to osobą wykształconym w tych kierunkach ! Przypominam by być przyjętym na jakikolwiek urząd w Polsce trzeba mieć minimum wykształcenie średnie, a nie podstawowe !

Tomasz Roman Bracka
Kościół Ewangelicki w Więcborku przy ul. Rybackiej - foto Tomasz Roman Bracka

Kościół Ewangelicki w Więcborku przy ul. Rybackiej ma być zniszczony przez władze miejskie Więcborka i radnych po 75 latach PRL i III RP z przeznaczeniem na kolejny dom seniora w Więcborku. Ciekaw jestem kto ściągnie krzyż z tego kościoła ewangelickiego czy będzie to szafarz kościoła katolickiego w Więcborku burmistrz Waldemar Kuszewski ? Pamiętajcie kto na Boga i jego świątynie rękę podnosi marnie kończy przekonali się o tym wandale komunistyczni, którzy zniszczyli kościół ewangelicki na ul. Piłsudskiego w Więcborku obecnie ul. Pocztowa robiąc z niego dom kultury w  Więcborku  – foto Tomasz Roman Bracka

MGOK Więcbork to Kościół Ewangelicki zniszczony bezprawnie przez więcborskich komunistów

MGOK Więcbork to Kościół Ewangelicki zniszczony i rozebrany bezprawnie przez więcborskich komunistów wbrew woli mieszkańców Więcborka i kościoła katolickiego, który chciał go uratować przed czerwoną zarazą komunistyczną PRL i  przejąć go na rzecz kościoła katolickiego w Więcborku o co wystepował z wiernymi do nieboszczki PZPR więcborski proboszcz ks Tadeusz Słomińskiego, u którego wówczas byłem ministrantem – Tomasz Roman Bracka

Kościół ewangelicki w Sypniewie zniszczony przez miejscowych komunistów pod koniec lat 50-tych minionego stulecia

Kościół ewangelicki w Sypniewie zniszczony przez miejscowych komunistów z PRL pod koniec lat 50-tych minionego stulecia – Tomasz Roman Bracka

Kaplica modlitewna w zakonie sióstr Diakonistek w Więcborku przerobiona na salę gimnastyczną

Kaplica modlitewna w zakonie sióstr Diakonistek w Więcborku przerobiona przez komunistycznych bandytów z PRL w tym komunistycznych nauczycieli na salę gimnastyczną LO Więcbork  – Tomasz Roman Bracka

Klasztor sióstr Diakonistek w Więcborku

Klasztor sióstr Diakonistek w Więcborku przerobiony po 1945 roku przez komunistycznych zbrodniarzy w czasach okupacji komunistycznej PRL na LO i Technikum Ekonomiczne w Więcborku –  Tomasz Roman Bracka

Synagoga w Więcborku

Budynek z muru pruskiego z dachem szpiczastym to Synagoga w Więcborku przy więcborskiej Promenadzie i ul. Gen. J. Hallera – Tomasz Roman Bracka

Rezydencja Prezydenta Ignacego Mościckiego na przedmieściach Więcborka. foto Tomasz Bracka

Rezydencja Prezydenta II RP profesora Ignacego Mościckiego na przedmieściach Więcborka w Runowie Młyn . foto Tomasz Roman Bracka

 kościół katolicki w Więcborku 1920r. obrabowany po 1945r. przez komunistów.

kościół katolicki w Więcborku 1920r. obrabowany po 1945 r. przez komunistów i sowietów – Tomasz Roman Bracka  

Więcbork zapomniana Ewangelicka Częstochowa w czasach II RP

Więcbork zapomniana Ewangelicka Częstochowa w czasach II RP ! Na starej fotografii z lewej strony z czerwonej cegły z wierzą zegarowa kościół ewangelicki w Więcborku zdewastowany i wyburzony przez więcborskich bandytów komunistycznych w PRL, którzy przerobili go na więcborski dom kultury wbrew woli kościoła katolickiego i mieszkańców Więcborka – Tomasz Roman Bracka

Dziś Dzień Zaduszny dzień wszystkich zamarłych

Dziś Dzień Zaduszny dzień wszystkich zamarłych. Również dziś biskup krakowski modlił się na Wawelu za swojego poprzednika biskupa krakowskiego Andrzeja Zebrzydowskiego kapelana królowej Bony rodem z Więcborka, który spoczywa  od 460 lat w zamku królewskim na krakowskim Wawelu.

Odwiedziłem dziś więcborskie cmentarze katolickie,  żydowskie, ewangelickie i komunalne oraz miejsca kaźni mieszkańców Więcborka w więcborskim wiezieniu hitlerowsko – stalinowskim, komendzie Urzędu bezpieczeństwa Publicznego i  przy lichach byłej komendy UBP i MO na więcborskim Rynku.

Wiele cmentarz i miejsc zbrodni komunistycznych w PRL w mieście i gminie Więcbork wymaga upamiętnienia i renowacji. W samej gminie Więcbork jest 30 zapomnianych cmentarzy żydowskich i ewangelickich, którym należy przywrócić godność, pamięć i porządek. W tym celu wystąpiłem do właściwego ministra i krajowego konserwatora zabytków oraz przedstawicieli religii katolickiej, żydowskiej i ewangelickiej w celu zadbania o  zaniedbane nekropolie przez przedstawicieli tych wspólnot religijnych w mieście i gminie Więcbork.

Przecież na tych zapomnianych więcborskich cmentarzach spoczywają ludzie, którym należy się szacunek i pamięć, a nie pogarda, zapomnienie i zaniedbanie, które towarzyszy tym cmentarzom od 45 lat PRL  i 30 lat III RP. Pytam, gdzie jest burmistrz z radą miejską Więcborka i nauczycielami wobec tego bezprawia i pogardy dla spoczywających tam ludzi !

Przestańcie udawać władze miejskie Więcborka z radnymi i nauczycielami, że niema problemu, gdyż on jest i to wielki ! Czas po 75 latach zaniedbań na wielkie porządki cmentarne na 30 zaniedbanych i zapomnianych cmentarza w mieście i gminie  Więcbork oraz upamiętnienie po 30 latach III RP komunistycznych miejsc kaźni mieszkańców Więcborka i okolic w PRL ! Poniżej kilka moich audycji z cyklu ”Ocalić od zapomnienia” z więcborskich cmentarzy i  innych zapomnianych miejsc.

Wykład historyczny Tomasza Roman Bracka ”Ocalić od zapomnienia” z terenów zaniedbanego i okradzionego z macew przez komunistów cmentarza żydowskiego w Więcborku – Wituni ! Po bezprawnym wyłączeniu przez komunę w 1975 r. tego terenu z granic miasta Więcbork cmentarz żydowski znajduję się obecnie w Wituni przy ul. Złotowskiej na przedmieściach Więcborka. Kawałek dalej we wsi Witunia znajduje się kolejny zapomniany i zdewastowany cmentarz ewangelicki. https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/t.1828505442/10211962082967274/?type=2&video_source=user_video_tab

Wykład historyczny Tomasza Roman Bracka ”Ocalić od zapomnienia” na terenach prastarego miasta Więcbork na wzgórzu Świętej Katarzyny oraz na przyległych na wzgórzu cmentarzach katolickim i ewangelickim w Więcborku, gdzie przed wiekami mieściły się pierwsze więcborskie zamki Pałuków i Grzymalitów herbu Grzymała z Więcborka z kościołem katolickim.  https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/t.1828505442/10211910643441318/?type=2&video_source=user_video_tab 

Wykład historyczny Tomasza Roman Bracka ”Ocalić od zapomnienia” sprzed Sądu Królewskiego i Grockiego w Więcborku z przyległym więzieniem stalinowskim UBP w Więcborku w PRL oraz sprzed kościoła ewangelickiego w Więcborku przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego obecnie bezprawnie Pocztowa, przerobionego wbrew woli mieszkańców Więcborka i wiernych kościoła katolickiego i ewangelickiego na Dom Kultury w Więcborku w latach 70-tych minionego stulecia. https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/t.1828505442/10211967564464308/?type=2&video_source=user_video_tab

Wykład historyczny Tomasza Roman Bracka ”Ocalić od zapomnienia” z terenów klasztoru ewangelickich sióstr Diakonistek w Więcborku zwanym ewangelicką Częstochową w II RP.  W tym klasztorze zrabowanym przez komunistów siostrą Diakonistką w PRL przebywało 350 sióstr, które miały swoje oddziały w różnych częściach Polski i Europy. Zakon Diakonistek działa do dnia dzisiejszego, niestety w Więcborku trudno znaleźć jakąkolwiek informacje czy tablicę pamiątkową na ten temat !

https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/t.1828505442/10211967314658063/?type=2&video_source=user_video_tab

Wykład patriotyczno historyczny Tomasza Romana Bracka ”Ocalić od zapomnienia” z więcborskiego zamku Zebrzydowskich i Potulickich w Więcborku.

https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/t.1828505442/10211928810375480/?type=2&video_source=user_video_tab

Tomasz Roman Bracka
Dziś Dzień Zaduszny dzień wszystkich zamarłych. Również dziś biskup krakowski modlił się na Wawelu za swojego poprzednika biskupa krakowskiego Andrzeja Zebrzydowskiego kapelana królowej Bony rodem z Więcborka

Dziś w Dzień Zaduszny biskup krakowski modlił się na Wawelu za swojego poprzednika biskupa krakowskiego Andrzeja Zebrzydowskiego kapelana królowej Bony rodem z Więcborka – Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny na cmentarzu komunalnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny na cmentarzu komunalnym w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny na cmentarzu katolickim w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka — w: Więcbork

Dzień Zaduszny na cmentarzu katolickim w Więcborku. Na zdjęciu miejsce spoczynku współtwórcy II RP Jana Bracka
foto Tomasz Roman Bracka 

Dzień Zaduszny na cmentarzu Parafialnym i komunalnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny na cmentarzu Parafialnym i komunalnym w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny na cmentarzu żydowskim w Więcborku - Wituni foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny na cmentarzu żydowskim w Więcborku – Wituni
foto Tomasz Roman Bracka

Miejsce spoczynku pierwszego dyrektora szpitala powiatowego w Więcborku 100 lat temu w II RP Franca Krebsa cmentarz ewangelicki w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Miejsce spoczynku pierwszego dyrektora szpitala powiatowego w Więcborku 100 lat temu w II RP Franca Krebsa cmentarz ewangelicki w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka  

Kaplica cmentarna miejsce spoczynku katolickiego rodu Konkiel w Więcborku na cmentarzu katolicko - ewangelickim w Więcborku. Czas naprawić zdewastowany zabytek panie burmistrzu i porządnie odmalować zabytek przez pańskich pracowników, którzy, go uszkodzili niedokładnie odmalowali w zeszłym tygodniu - foto Tomasz Roman Bracka

Kaplica cmentarna miejsce spoczynku katolickiego rodu Konkiel w Więcborku na cmentarzu katolicko – ewangelickim w Więcborku. Czas naprawić zdewastowany zabytek panie burmistrzu i naprawić dach kaplicy oraz odmalować zabytek przywrócić tablice i łańcuchy do kaplicy rodu Konkiel, które ukradli komuniści w PRL z UM Więcbork do przyozdobienia sowieckiego pomnika na więcborskim Rynku   – foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny przy hitlerowskim i stalinowskim więzieniu przy Sądzie Grodzkim w Więcborku widocznym na zdjęciu miejsce kaźni i egzekucji komunistycznych w Więcborku w PRL do 1955 r. foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny przy hitlerowskim i stalinowskim więzieniu przy Sądzie Grodzkim w Więcborku widocznym na zdjęciu miejsce kaźni i egzekucji komunistycznych w Więcborku w PRL do 1955 r.
foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny przy hitlerowskim i stalinowskim więzieniu przy Sądzie Grodzkim w Więcborku widocznym na zdjęciu miejsce kaźni i egzekucji komunistycznych w Więcborku w PRL do 1955 r. foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny przy hitlerowskim i stalinowskim więzieniu przy Sądzie Grodzkim w Więcborku widocznym na zdjęciu miejsce kaźni i egzekucji komunistycznych w Więcborku w PRL do 1955 r.
foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny przy hitlerowskim i stalinowskim więzieniu przy Sądzie Grodzkim w Więcborku widocznym na zdjęciu miejsce kaźni i egzekucji komunistycznych w Więcborku w PRL do 1955 r. foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny przy hitlerowskim i stalinowskim więzieniu przy Sądzie Grodzkim w Więcborku widocznym na zdjęciu miejsce kaźni i egzekucji komunistycznych w Więcborku w PRL do 1955 r.
foto Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu powojenna stalinowska komenda Milicji Obywatelskiej w Więcborku na Rynku, utworzona bezprawnie w zrabowanym domu Jana Bracka przez komunistów, w którym w okresie międzywojennym mieścił się z woli Jana Bracka, Urząd Miejski w Więcborku. Fakt ten i tytuł własności już przesądził prawomocnie w Wyroku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w 2015r. W piwnicach tej komendy Milicji Obywatelskiej PRL torturowano i więziono licznych mieszkańców Więcborka od 1945r. do późnych okresów komunizmu w PRL. - źródło IPN Bydgoszcz. Ślady tortur i krwawych łaźni do dziś widoczne są w piwnicach tego budynku. foto Tomasz Roman Bracka

Dzień Zaduszny przy  lochach  cel więziennych stalinowskiej komendy UBP i  Milicji Obywatelskiej w Więcborku na Rynku, utworzonej w zrabowanym przez komunistów domu Jana Bracka przez zbrodniarzy komunistycznych PRL, w którym to domu w okresie międzywojennym mieścił się z woli Jana Bracka, Urząd Miejski w Więcborku, który współtworzył Jan Bracka  jako członek Zarządu Miasta Więcbork w  II RP . 
W piwnicach tej komendy Milicji Obywatelskiej i UBP PRL torturowano, więziono i mordowano licznych mieszkańców Więcborka od 1945 r. do późnych okresów komunizmu w PRL. – źródło IPN Bydgoszcz. Ślady tortur i komunistycznych krwawych łaźni w piwnicach i lochach tego budynku zamalowywano w popłochu w tym roku  jednak ślady krwi nigdy nie znikną z cegieł i muru – foto Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu główna więcborska komenda komunistycznych zbrodniarzy z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego mieszcząca się przy ulicy Dworcowej nr 3 w Więcborku. Tam w piwnicznych lochach i celach więziennych mordowano i torturowano licznych mieszkańców Więcborka i okolic w okresie okupacji komunistycznej w PRL od 1945 do końca lat 50-tych zeszłego stulecia - foto Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu więcborska komenda komunistycznych zbrodniarzy z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w PRL mieszcząca się przy ulicy Dworcowej nr 3 w Więcborku. Tam w piwnicznych lochach i celach więziennych mordowano i torturowano licznych mieszkańców Więcborka i okolic w okresie okupacji komunistycznej w PRL od 1945 do końca lat 50-tych zeszłego stulecia – foto Tomasz Roman Bracka

Decyzja Prezesa IPN potwierdzająca, że ja Tomasz Roman Bracka nigdy nie byem pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem komunistycznych organów bezpieczeństwa państwa w PRL. Inaczej mówiąc nie byłem komunistycznym kundlem i kapusiem jak wielu więcborszczan również z solidarności co tak bardzo mi zazdrościli mich odznaczeń - pozdrawiam Tomasz Roman Bracka

Decyzja Prezesa IPN potwierdzająca, że ja Tomasz Roman Bracka nigdy nie byłem pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem komunistycznych organów bezpieczeństwa państwa w PRL. Inaczej mówiąc nie byłem komunistycznym kundlem i kapusiem jak wielu więcborszczan również z solidarności , którzy tak bardzo mi zazdrościli moich sukcesów i odznaczeń – pozdrawiam Tomasz Roman Bracka

Zwracam się do wszystkich poszkodowanych przez komunistycznych i postkomunistycznych bandytów sędziów, prokuratorów, adwokatów, biegłych, notariuszy, radców itd oraz dziennikarzy, cywili i funkcjonariuszy UBP, SB, WSW z byłych województw gdańskiego, bydgoskiego, włocławskiego i toruńskiego o ujawnianie tych zbrodniarzy, którzy znajdą się w mojej publikacji prasowej i w książce ,, Agenci komunistyczni w sądach i prokuraturze oraz agenci cywilni i wojskowi w woj bydgoskim, gdańskim, toruńskim i włocławskim'' Wiem już o was wszystko bandyci wie i cała Polska, a moja publikacja i IPN jest tego dopełnieniem i waszym końcem ostatecznym ! Szczególną uwagę poświęciłem komunistycznym bandytom sądowym z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i ala dziennikarzom TW SB i SBekom z pipidówek i miast, którzy kąsali poczciwych Polaków na zlecenie postkomuny i lokalnych grup przestępczych w samorządach ! Tomasz Roman Bracka

Zwracam się do wszystkich poszkodowanych przez komunistycznych i postkomunistycznych bandytów sędziów, prokuratorów, adwokatów, biegłych, notariuszy, radców, dziennikarzy, cywili i funkcjonariuszy UBP, SB, WSW z byłych województw gdańskiego, bydgoskiego, włocławskiego i toruńskiego o ujawnianie tych zbrodniarzy, którzy znajdą się w mojej publikacji prasowej i w książce ,, Agenci komunistyczni w sądach i prokuraturze oraz agenci cywilni i wojskowi w woj bydgoskim, gdańskim, toruńskim i włocławskim” Wiem już o was wszystko bandyci komunistyczni, wie i cała Polska, a moja publikacja i IPN jest tego dopełnieniem i waszym końcem ostatecznym ! Szczególną uwagę poświęciłem komunistycznym bandytom sądowym  i ala dziennikarzom TW SB z pipidówek i miast, którzy kąsali przez 45 lat PRL i 30 lat III RP poczciwych Polaków na zlecenie postkomuny i lokalnej koterii w samorządach i urzędach wszelkiej maści, by miernoty mogły dalej sprawować władzę, a prawi ludzie byli wyeliminowani i zdegradowani !
Tomasz Roman Bracka

 

Wszystkich Świętych na prastarych cmentarzach katolickim, żydowskim i ewangelickim w Więcborku

Wszystkich Świętych na prastarych cmentarzach katolickim, żydowskim i ewangelickim w Więcborku w 100 rocznicę odzyskania przez Więcbork niepodległości, na które to obchody przybędzie do prezydenckiego miasta Więcbork Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki z korpusem dyplomatycznym i Kompanią Wojska Polskiego.

Tomasz Roman Bracka
Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku. Na zdjęciu miejsce spoczynku współtwórcy II RP  w Więcborku śp. Jana Bracka.
foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku. foto Tomasz Roman Bracka

Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Więcborku.
foto Tomasz Roman Bracka

Prastary zapomniany i zaniedbany cmentarz żydowski w Więcborku -Wituni. Apeluję do władz miejskich i żydowskich o oczyszczenie tego cmentarza, ogrodzenie i ustawienie tu tablicy informacyjnej z opisem historycznym. Zapalmy tu świece panie burmistrzu i rabinie po 75 latach 1 listopada we Wszystkich Świętych, tu spoczywają mieszkańcy Więcborka ! foto Tomasz Roman Bracka

Na cmentarzu żydowskim w Więcborku -Wituni zapłonęły dziś świece po 75 latach wymazywania go z pamięci mieszkańców przez władze miejskie Więcborka PRL i III RP – foto Tomasz Roman Bracka

Na cmentarzu żydowskim w Więcborku -Wituni zapłonęły dziś świece po 75 latach wymazywania go z pamięci mieszkańców przez władze miejskie Więcborka PRL i III RP. foto Tomasz Roman Bracka

Na zdewastowanym cmentarzu ewangelickim w Więcborku też zapłonęły dziś świece po  latach wymazywania go z pamięci mieszkańców przez władze miejskie Więcborka PRL i III RP – foto Tomasz Roman Bracka

Posprzątajmy zapomniane cmentarze katolicki, ewangelicki i żydowski w Więcborku. Przecież na tych cmentarzach spoczywają ludzie, którzy tworzyli nasze miasto i wspólnotę przed wiekami !

W przeddzień Wszystkich Świętych posprzątajmy zapomniane groby i cmentarze katolickie, ewangelickie i żydowskie w Więcborku i gminie Więcbork. Przypomnijmy sobie w roku stulecia odzyskania przez Więcbork niepodległości o mogiłach naszych bohaterów lokalnych i narodowych oraz bliskich, którzy już od nas odeszli ! Przecież ci ludzie 100 lat temu wywalczyli Polsce i Więcborkowi oraz nam wszystkim wolność i niepodległość w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim i na frontach I Wojny Światowej po ponad stu latach zaborów !!!

Przecież za jakiś czas i my wszyscy dziś żyjący dołączymy do nich do świata wieczności, przekazując nowym pokoleniom zobojętnienie i pogardę dla zmarłych, którzy często spoczywają w zapomnieniu na śmietnikach zwanymi cmentarzami ! To samo spotka nasze mogiły, gdy przyjdzie czas na nas, bo tego uczymy młode pokolenie w swojej nieodpowiedzialności i próżności !

Szczególnej uwadze wszystkich radnych,  władz miejskich, społeczników, katolików, ewangelików i żydów polecam zaniedbany i zdewastowany cmentarz katolicki i ewangelicki w Więcborku, oraz cmentarz żydowski w Wituni zdewastowany przez więcborskich komunistów w czasach nieboszczki PRL. Czas najwyższy te cmentarza odrestaurować i posprzątać, a zdewastowane nagrobki naprawić !

Jest jeszcze jeden zapomniany cmentarz parafialny przy kościele katolickim w Więcborku. Wokół całego kościoła i w kościele spoczywają prastare szczątki parafian więcborskich w tym Potulickich z Więcborka. Natomiast dwa ostatnie pomniki nagrobne z tego cmentarza przy krzyżu misyjnym bezprawnie usunięto niedawno choć zwłoki byłych proboszczów pozostały pod ziemią, co za patologia by tak gardzić człowiekiem, komu te groby przeszkadzały !!! Zapalmy i na tym zapomnianym cmentarzu przy Placu Jana Pawła II w Więcborku znicze 1 listopada 2019 r. !!!

Na zdjęciu pierwszy kościół katolicki w Więcborku pod wezwaniem Świętej Katarzyny na cmentarzu katolickim w Więcborku w miejscu prastarego miasta Więcbork przerobiony 300 lat temu na Kaplicę przez hrabiów Potulickich z Więcborka. Nieopodal kościoła wznosił się zamek Pałuków i Grzymalitów z Więcborka - foto Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu pierwszy kościół katolicki w Więcborku pod wezwaniem Świętej Katarzyny na cmentarzu katolickim w Więcborku w miejscu prastarego miasta Więcbork przerobiony 300 lat temu na Kaplicę przez hrabiów Potulickich z Więcborka. Nieopodal kościoła wznosił się zamek Pałuków i Grzymalitów z Więcborka – foto Tomasz Roman Bracka

Poniżej załączam życiorys wybitnych mieszkańców Więcborka o których żaden burmistrz Więcborka i radny nawet nie raczy wspomnieć, a ja Ich dziś Państwu przypominam i wspominam oto Oni:

1) Książę Aleksander Hilary Potulicki herbu Grzymała (ur. 1772 r. w Więcborku, zm. † 10. 04. 1776 r. w Gdańsku) – właściciel Więcborka i dóbr więcborskich, gdzie miał swój zamek. Starosta borzechowski ( więcborski) 1748 r. i nowosielski 1760 r., pułkownik wojsk JKM 1752 r., generał major wojska koronnego Jego Królewskiej Mości 1757 r.

Pochowany jest w Więcborku w wybudowanym przez siebie kościele rzymskokatolickim, kawaler orderu Orła Białego 1763 r. Właściciel dóbr: Więcbork, Sępólno, Ślesin, Samsieczno, Potulice, Mrocza (Nakło), Głęboczek, Żurczyn, Rogalin (Bydgoszcz), Raczyn, Drausnitz, Ogorzeliny (Chojnice).

Na zdjęciu epitafium i niżej nagrobek Księcia Aleksandra Hilarego Potulickiego herbu Grzymała (ur. 1772 r. w Więcborku, zm. † 10. 04. 1776 r. w Gdańsku) – właściciel Więcborka i dóbr więcborskich, gdzie miał swój zamek. Starosta borzechowski ( więcborski) 1748 r. i nowosielski 1760 r., pułkownik wojsk JKM 1752 r., generał major wojska koronnego Jego Królewskiej Mości 1757 r. Pochowany jest właśnie w tym miejscu w Więcborku w wybudowanym przez siebie kościele rzymskokatolickim. Kawaler orderu Orła Białego 1763 r. foto Tomasz Roman Bracka

Na zdjęciu epitafium i niżej nagrobek Księcia Aleksandra Hilarego Potulickiego herbu Grzymała (ur. 1772 r. w Więcborku, zm. † 10. 04. 1776 r. w Gdańsku) – właściciel Więcborka i dóbr więcborskich, gdzie miał swój zamek. Starosta borzechowski ( więcborski) 1748 r. i nowosielski 1760 r., pułkownik wojsk JKM 1752 r., generał major wojska koronnego Jego Królewskiej Mości 1757 r.
Pochowany jest właśnie w tym miejscu w Więcborku w wybudowanym przez siebie kościele rzymskokatolickim. Kawaler Orderu Orła Białego 1763 r. foto Tomasz Roman Bracka

2) Józef Remigian Potulicki herbu Grzymała (ur. w Więcborku około 1695 r., zm. † 24 października 1734 r., pochowany w Gdańsku) – wojewoda czernihowski.

Jedyny syn Adama Wawrzyńca Potulickiego i Małgorzaty z Czapskich. Od 1723 r. starosta borzechowski ( więcborski), Poseł w 1724 roku, poseł z województwa pomorskiego na sejm 1730 r. roku[1]. W 1729 r. otrzymał starostwo mławskie. W 1732 nominowany wojewodą czernihowskim. W czasie bezkrólewia po śmierci Augusta II w 1733 r. był konsekwentnie związany ze stronnictwem saskim i popierał kandydaturę elektora Fryderyka Augusta w jego staraniach o koronę polską. Założyciel z Królem Augustem II Mocnym Bractwa Strzeleckiego w Więcborku 16.10.1732 r., gdzie miał ród Potulickich z Więcborka oraz sam Józef Remigian Potulicki swoja siedzibę zamkową, będąc zarazem właścicielem Więcborka. W czasie elekcji w 1733 roku został sędzią generalnego sądu kapturowego.

Był starostą borzechowski ( więcborskim) 1723 r., starostą mławski 1729 r., starostą nowodworski 1730 r., Kawaler Orderu Orła Białego 1734 r., rotmistrz pancerny JKM 1733 r., pułkownik wojsk koronnych Jego Królewskiej Mości 1733 r., tytułował się „hrabią na Więcborku” 1733 r.; wł. dóbr: Więcbork, Sępólno, Mrocza (Nakło), Ogorzeliny

Od 1723 r. żonaty z Zofią Działyńską, córką starosty kiszewskiego Stanisława Samuela Działyńskiego. Miał z nią troje dzieci: Aleksandra Hilarego, Wiktorię i Ewę Małgorzatę. Po śmierci Zofii w 1730 r. ożenił się ponownie z Marianną Teresą z Tarłów, wdową po Jakubie Przebendowskim.

3) Jan Potulicki z Więcborka ur. 1620 r., zmarł † 1681 r., # (Karmelici, Gdańsk), sekretarz królewski 1646, duchowny 1647-1651 r.; wł. dóbr: Więcborskich i w Zamarte.

4) Jan Potulicki herbu Grzymała urodzony w Więcborku (ok. 1596 r. zmarł pomiędzy † 1626/1628 r,) – właściciel dóbr złotowskich obejmujące całokształt majątków więcborskich, właściciel dóbr dóbr: Więcbork i Złotów 1615 r., Sierpc, Bobrowo (Płock, Dobrzyń), Potulice (Nakło) syn Stanisława i Zofii Zbąskiej herbu Nałęcz.

27 maja 1619 r. wydał akt erekcyjny parafii złotowskiej (była to jednak erekcja wtórna, gdyż parafia istniała już wcześniej) oraz najprawdopodobniej fundator wzniesionego w tym samym czasie kościoła św. Anny, który przetrwał do 1657 roku, gdy zniszczyli go Szwedzi w czasie potopu szwedzkiego.

5) Piotr Potulicki herbu Grzymała (ur. w Więcborku – † zm. 1606 r.) luteranin, od ok. 1586 r. katolik, student uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą 1548 r.,– elektor Henryka Walezego 1573 r., wojewoda kaliski w 1583 roku, brzeskokujawski w 1580 roku, płocki w 1576 roku, kasztelan przemęcki w 1569 roku, starosta wyszogrodzki 1558 r., starosta ujski 1588 r.; wł. dóbr: Złotów, Mieście (Nakło), Goślina (Poznań) [L 57-63], x (1) 1561 r. Urszula z Ostroroga Lwowska h. Nałęcz; x (2) 8.V.1576 r. (zamek na Wawelu, Kraków) Dorota Wielopolska h. Starykoń — podczas wesela odbył się na dziedzińcu zamku wawelskiego ostatni w Polsce turniej rycerski.

W 1576 roku podpisał synod krakowski. W 1587 roku podpisał reces, sankcjonujący wybór Zygmunta III Wazy. W 1589 roku był sygnatariuszem ratyfikacji traktatu bytomsko-będzińskiego na sejmie pacyfikacyjnym.

6) Mikołaj Potulicki z Więcborka (†1545), dworzanin królewski 1518 r., poborca poznański 1521 r., dziedzic ponad 50 wsi i kilku miasteczek w wojewodztwie kaliskim i poznańskim, otrzymał godność wojewody inowrocławskiego (1540 r.) a potem brzesko-kujawskiego (1543 r.). Był drugim co do zamożności (po Łukaszu Górce) magnatem wielkopolskim.

Właściciel dóbr: Więcbork, Chodzież, Złotów, Pniewy, Goślina i inne [L 38-42], x (1) 1524 r. Katarzyna Glinka h. Trzaska; x (2) 1527 r. Anna z Warzymowa Sokołowska h. Pomian; x (3) 1536/1537 r. Anna Służewska h. Sulima. Jego syn Piotr (†1606 r.), zwany Chodzieskim, był kolejno wojewodą płockim, brzesko-kujawskim i kaliskim.

7) Grzymalita Przecław z Potulic herbu Grzymała Urodzony w Więcborku w 1430 w roku zmarł † 1485 roku w Więcborku w wieku 55 lat. były właścicielem Więcborka, oraz kasztelanem rogozińskim w latach 1462 r. – 1445 r.

Tak Grzymalici herbu Grzymała z Więcborka, nadanego 931 lat temu przez Księcia Władysława Hermana w 1087 roku przechodzili w nazwisko Potuliccy herbu Grzymała z Więcborka. Tu też rozwiązana jest zagadka zamkowej siedziby rodowej Grzymalitów jaką był Więcbork od zarania.

Miejsce spoczynku pierwszego dyrektora szpitala powiatowego w Więcborku radnego miejskiego w II RP doktora Franciszka Krebsa na cmentarzu katolickim w Więcborku - foto Tomasz Roman Bracka

Miejsce spoczynku pierwszego dyrektora szpitala powiatowego w Więcborku radnego miejskiego w II RP doktora Franciszka Krebsa na cmentarzu katolickim w Więcborku. W tle cmentarz ewangelicki w Więcborku zdewastowany przez miejscowych komunistów w PRL  – foto Tomasz Roman Bracka

8) Przecław Grzymała herbu Grzymała z Więcborka, który otrzymał 930 lat zgodę od Księcia Władysława Hermana w 1087 r. na umieszczenie rycerza w zbroi w herbie Grzymała za obronę Płocka przed Jaćwingami. Herb Grzymalitów i Potulickich jest od 931 lat do dnia dzisiejszego herbem miasta Więcbork. Źródło Otto Goerkie Der Kreis Flatow z 1918 roku z ujawniam tego faktu i opisem herbu miasta Więcbork z 1087 r.

9) Jan Bracka ur. 22. 08. 1869 r. zmarł † 09. 05. 1938 r. w Więcborku obywatel Polski wyznania rzymskokatolickiego syn Anny i Wojciecha Bracka. Dwukrotnie żonaty, pierwsza żona Albertyna Niemczyk, druga Franciszka Sauermann, ojciec sześciorga dzieci. Piłsudczyk i legionista współtwórca II RP w 1920 r. po powrocie Więcborka do Polski na mocy Traktatu Wersalskiego udostępnił własne domy władzom odrodzonej Rzeczypospolitej na siedzibę Urzędu Miejskiego w Więcborku i Poczty Polskiej.

 Filantrop, polityk polski, najbogatszy mieszkaniec Więcborka w II RP, kupiec, przedsiębiorca, handlowiec, ziemianin, rentier, restaurator, kawaler najwyższych odznaczeń państwowych RP. Radny Miejski Więcborka pierwszej kadencji w II RP, członek Zarządu Miejskiego w Więcborku w II RP od 1923 r. do samej śmierci. Członek Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Józefa Piłsudskiego.

Jan Bracka - Tomasz Bracka 100 lat Niepodległej !!! Tomasz Roman Bracka

Jan Bracka – Tomasz Bracka 100 lat Niepodległej !!!

Od 3 grudnia 1933 r. do samej śmierci prezes i założyciel i król Stowarzyszenia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Więcborku. Założyciel i Sekretarz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Więcborku. Założyciel i członek Towarzystwa Samodzielnych Kupców Polskich w Więcborku. Członek i założyciel organizacji religijnych rzymskokatolickich w Więcborku oraz wielki filantrop i darczyńca w tym na rzecz przebudowy kościoła katolickiego w Więcborku w 1937 roku.

Jan Bracka - Tomasz Bracka 100 lat Niepodległej !!! Tomasz Roman Bracka

Jan Bracka – Tomasz Bracka 100 lat Niepodległej !!!

Pogrzeb państwowy śp. † Jana Bracka 13 maja 1938 r. i zgromadził w Więcborku tysiące mieszkańców oraz delegacje najwyższych władz państwowych RP. Trumna z ciałem śp Jana Bracka była wystawiona w więcborskim kościele W kondukcie żałobnym za trumną szli Prezydent RP Ignacy Mościcki, marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły oraz sześciu kapłanów katolickich z przedstawicielami Wojska Polskiego i Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Jak podaje Gazeta Sępoleńska z maja 1938 r. tak wielkiego i doniosłego pogrzebu miasto Więcbork jeszcze nie widziało, a za trumną podążały wszystkie więcborskie organizacje zarówno świeckie i duchowne oraz niezliczone rzesze przyjaciół i mieszkańców.

Po raz pierwszy publikuję zdjęcie oryginalnej kroniki 285 letniego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku od czasu Króla Polskiego Augusta II Mocnego i Józefa Remigiana Hrabiego Potulickiego z Więcborka, w której zachowały się rękopisy pradziadka prezesa KBS Więcbork śp Jana Bracka z korespondencji z śp Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim, z którym był zaprzyjaźniony i którego gościł w swoich domach na więcborskim Rynku w II RP. Obok Kroniki 285 letniego KBS Więcbork oryginalne łańcuchy królewskie KBS Więcbork z II RP czyli łańcuchy Króla powiatu KBS RP i Króla KBS Więcbork z herbami Więcborka, Kamienia i Sępólna Kr. Zaprezentowana kronika KBS Więcbork ma 285 lat i widnieje w niej zapis prezes Jan Bracka,( Kopia całej kroniki 285 letniego KBS Więcbork jest w moim posiadaniu)!!! foto Tomasz Roman Bracka Więcbork 08. 10. 2017 r.

Publikuję zdjęcie oryginalnej kroniki 287 letniego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku od czasu Króla Polskiego Augusta II Mocnego i Józefa Remigiana Hrabiego Potulickiego z Więcborka, w której zachowały się rękopisy pradziadka prezesa KBS Więcbork śp Jana Bracka z korespondencji z śp Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim, z którym był zaprzyjaźniony i którego gościł w swoich domach na więcborskim Rynku w II RP, ( Kopia całej kroniki 287 letniego KBS Więcbork jest w moim posiadaniu).
Obok Kroniki 287 letniego KBS Więcbork oryginalne łańcuchy królewskie KBS Więcbork z II RP czyli łańcuchy Króla powiatu KBS RP i Króla KBS Więcbork z herbami Więcborka, Kamienia i Sępólna Kr. Zaprezentowana kronika KBS Więcbork ma 287 lat i widnieje w niej zapis prezes Jan Bracka !!!
foto Tomasz Roman Bracka

Natomiast w oryginalnej kronice 287 letniego KBS Więcbork zachowały się oryginalne rękopisy pradziadka Jana Bracka prezesa KBS Więcbork z korespondencji Jana Bracka z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim, z którym był zaprzyjaźniony i którego gościł w swoich domach na więcborskim Rynku w II RP. To samo dotyczy Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego, który wielokrotnie bywał w domach Jana Bracka w Więcborku i tam zakupywał w przedsiębiorstwie handlowym Jana Bracka, różne towary do Rezydencji Prezydenta II RP prof. Ignacego Mościckiego, która mieściła się na przedmieściach Więcborka, obecnie jest to Runowie Młyn.

Marszałek Polski Józef Piłsudski w domu Jan Bracka - 100 lat Niepodległej !!! Tomasz Roman Bracka

Marszałek Polski Józef Piłsudski w domu Jan Bracka – 100 lat Niepodległej !!!

Miejsce spoczynku śp † Jana Bracka na cmentarzu parafialnym w Więcborku zostało uznane Miejscem Pamięci Narodowej RP decyzją Prezydium Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa województwa kujawsko – pomorskiego w Bydgoszczy z dniem 26 marca 2014 r. (nr. decyzji WPS.II.5212.9.2014.MK). Ta decyzja jest prawomocna i ostateczna.

Akt zgonu pradziadka śp Jana Bracka z USC Więcbork wystawiony 13. 10 . 2017 r. - Tomasz Roman Bracka

Akt zgonu pradziadka śp Jana Bracka z USC Więcbork wystawiony 13. 10 . 2017 r. – Tomasz Roman Bracka

10) Andrzej Zebrzydowski herbu Radwan Krakowski Biskup Królewski Kapelan Królowej Bony (ur. 1496 r. na zamku Zebrzydowskich w Więcborku, zm. † 23 maja 1560 r. we Wrześni) – biskup krakowski od 25 lutego 1551, kujawski w latach 1546-1551 r., chełmski od 8 czerwca 1545 r. do 19 marca 1546 r., kamieniecki od 1543 r., sekretarz Zygmunta I Starego, kanonik kapituły katedralnej poznańskiej instalowany w 1525 roku.

W 1518 r. rozpoczął studia w Akademii Krakowskiej skąd przeniósł się do Bazylei, gdzie był uczniem Erazma z Rotterdamu, a następnie w 1529 r. do Paryża, gdzie studiował prawo i teologię. Ostatecznie studia zakończył w 1530 r. w Padwie. Koszty jego kształcenia pokryli: biskup krakowski Piotr Tomicki oraz prymas Andrzej Krzycki, który był jego wujem.

W 1530 r. został kanonikiem krakowskim, a rok później płockim. Pełnił także funkcje kapelana królowej Bony. W 1555 już jako biskup krakowski próbował zatrzymać ją w Polsce prosząc by nie wyjeżdżała do Bari.

Był posłem Zygmunta I Starego na sejmik województwa poznańskiego i kaliskiego w Środzie w 1542 r. i 1543 roku[2].

Sprawowanie przez niego biskupstwa nastąpiło w okresie masowego przechodzenia szlachty na kalwinizm a mieszczaństwa na luteranizm. Oburzony na króla Zygmunta II Augusta iż ten nie próbuje temu zapobiegać w 1558 r. opuścił Kraków i przeniósł się na zamek Zebrzydowskich do rodzinnego Więcborka. Zmuszony do powrotu przez kapitułę krakowską zmarł w trakcie podróży z Więcborka na Wawel 23 maja 1660 r. we Wrześni k/Poznania. Został pochowany po królewsku w katedrze wawelskiej w kaplicy obok zakrystii, gdzie spoczywa do dnia dzisiejszego.

W Krakowie jako kanonik, a później jako biskup, mieszkał na ulicy Kanoniczej 12. W krużgankach klasztoru OO Franciszkanów zachował się jego portret, a w katedrze na Wawelu pomnik nagrobny autorstwa Jana Michałowicza z Urzędowa.

Nagrobek i miejsce spoczynku śp. biskupa krakowskiego księcia Andrzeja Zebrzydowskiego z Więcborka kapelana Królowej Bony, który do dziś spoczywa na krakowskim Wawelu w kaplicy przy zakrystii jako jedyny mieszkaniec Więcborka !!! -Tomasz Roman Bracka

Portret Królewskiego Biskupa Krakowskiego księcia Andrzeja Zebrzydowskiego z Więcborka kapelana Królowej Bony, który do dziś spoczywa na krakowskim Wawelu w kaplicy przy zakrystii jako jedyny mieszkaniec Więcborka ! Dlaczego na stronach parafii kościoła katolickiego i miasta Więcbork oraz województwa cisza o tym istotnym fakcie w dziejach polskiego kościoła i Więcborka, odpowiedź jest prosta prowincjonalna głupota i zawiść próżnych ludzi  !!! -Tomasz Roman Bracka

Nagrobek i miejsce spoczynku śp. Biskupa krakowskiego. księcia Andrzeja Zebrzydowski z Więcborka kapelana Królowej Bony na krakowskim Wawelu

Nagrobek i miejsce spoczynku śp. Biskupa krakowskiego. księcia Andrzeja Zebrzydowski z Więcborka kapelana Królowej Bony na krakowskim Wawelu – Tomasz Roman Bracka

11) Sybirak śp. Joachim Bracka ur. 09. 01. 1916 r. w Więcborku z zawodu kupiec zmarł † 17. 06. 1947 r. w Więcborku obywatel Polski syn Jana Bracka i Franciszki Bracka, deportowany w głąb ZSRR przez komunistycznych bandytów z PRL i ZSRR w styczniu 1945 r. Ciało śp † Joachima Bracka spoczywa od 1947 r. na cmentarzu parafialnym w Więcborku.

Po brawurowej ucieczce wujka Joachima Bracka na pieszo z sowieckich obozów koncentracyjnych w Czelabińsku, Doniecku i Midas w ZSRR, przybył na pieszo do Więcborka i po złożonych zeznaniach przez Sądem Grodzkim w Więcborku został zamordowany przez komunistycznych katów UBP w Więcborku !

Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski Tomasz Roman Bracka przy grobie wujka sybiraka Joachima Bracka na cmentarzu parafialnym w Więcborku, 26. 09. 2017 r. - foto Renata Bracka

Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski Tomasz Roman Bracka przy grobie wujka sybiraka Joachima Bracka na cmentarzu parafialnym w Więcborku, 26. 09. 2017 r. – foto Renata Bracka

Niestety o tych wielkich mieszkańcach Więcborka burmistrzowie i radni więcborscy nie chcą pamiętać wraz z ich pupilami, którzy przypłynęli tu ze wschodu na liściach z bagnetami sowieckimi w ręku i celowo zamazują o nich pamięć w swojej zawiści,gdyż bladziutko przy nich wyglądają z swoimi życiorysami, wiec są dla nich niewygodni jak wrzód na tyłku, gdyż obalają ich kłamstwa !

Przypomniałem Państwu tych wybitnych mieszkańców i współtwórców Więcborka na przestarzeni tysiącleci w roku 100- lecia odzyskania przez Więcbork niepodległości, po 75 latach wymazywania Ich z naszej pamięci i proszę o zachowanie Ich w pamięci na zawsze, bo ciężko sobie na to zapracowali przez swoje pracowite i uczciwe życie !!!.

Poniżej film z wykładem patriotyczno historycznym Tomasza Romana Bracka ”Ocalić od zapomnienia” z cmentarza katolickiego i ewangelickiego w Więcborku

https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/t.1828505442/10211910643441318/?type=2&video_source=user_video_tab 

Poniżej kolejny film z wykładem patriotyczno historycznym Tomasza Romana Bracka ”Ocalić od zapomnienia” z więcborskiego Rynku

https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/10211948108937932/ 

Poniżej kolejny film z wykładem patriotyczno historycznym Tomasza Romana Bracka ”Ocalić od zapomnienia” z więcborskiego Rynku z zamku Zebrzydowskich i Potulickich w Więcborku

https://www.facebook.com/Tomasz.Bracka/videos/t.1828505442/10211928810375480/?type=2&video_source=user_video_tab

Przypominam, że w dniu Wszystkich Świętych o godzinie 14.00 procesja za zmarłych z nabożeństwem na cmentarzu katolickim w Więcborku, a o godz. 15.00 na cmentarzu komunalnym w Więcborku.

Tomasz Roman Bracka
Kawaler Krzyża Oficerskiego
Orderu Odrodzenia Polski
Prastary zapomniany i zaniedbany cmentarz żydowski w Więcborku -Wituni. Apeluję do władz miejskich i żydowskich o oczyszczenie tego cmentarza, ogrodzenie i ustawienie tu tablicy informacyjnej z opisem historycznym. Zapalmy tu świece panie burmistrzu i rabinie po 75 latach 1 listopada we Wszystkich Świętych, tu spoczywają mieszkańcy Więcborka ! foto Tomasz Roman Bracka

Prastary zapomniany i zaniedbany cmentarz żydowski w Więcborku -Wituni. Apeluję do władz miejskich i żydowskich o oczyszczenie tego cmentarza, ogrodzenie i ustawienie tu tablicy informacyjnej z opisem historycznym.
Zapalmy tu świece panie burmistrzu i rabinie po 75 latach 1 listopada we Wszystkich Świętych, tu spoczywają mieszkańcy Więcborka !
foto Tomasz Roman Bracka

Prastary zapomniany i zaniedbany cmentarz żydowski w Więcborku -Wituni. Apeluję do władz miejskich i żydowskich o oczyszczenie tego cmentarza, ogrodzenie i ustawienie tu tablicy informacyjnej z opisem historycznym.  Zapalmy tu świece panie burmistrzu i rabinie po 75 latach 1 listopada we Wszystkich Świętych, tu spoczywają mieszkańcy Więcborka !  foto Tomasz Roman Bracka

Prastary zapomniany i zaniedbany cmentarz żydowski w Więcborku -Wituni. Apeluję do władz miejskich i żydowskich o oczyszczenie tego cmentarza, ogrodzenie i ustawienie tu tablicy informacyjnej z opisem historycznym.
Zapalmy tu świece panie burmistrzu i rabinie po 75 latach 1 listopada we Wszystkich Świętych, tu spoczywają mieszkańcy Więcborka !
foto Tomasz Roman Bracka

Kaplica cmentarna miejsce spoczynku katolickiego rodu Konkiel w Więcborku na cmentarzu katolicko - ewangelickim w Więcborku. Czas naprawić zdewastowany zabytek panie burmistrzu i porządnie odmalować zabytek przez pańskich pracowników, którzy, go uszkodzili niedokładnie odmalowali w zeszłym tygodniu - foto Tomasz Roman Bracka

Kaplica cmentarna miejsce spoczynku katolickiego rodu Konkiel w Więcborku na cmentarzu katolicko – ewangelickim w Więcborku. Czas naprawić zdewastowany w tym miesiącu zabytek przez pracowników Urzędu Miejskiego w Więcborku panie burmistrzu ! Należy odmalowany wadliwe zabytek przez pańskich pracowników, odmalować w kolorze beżowym na całej powierzchni i usunąć natychmiast to białe wapno, którym oszpecono i pochlapano zabytek uszkadzając go o czym powiadamiam krajowego konserwatora zabytków i prokuraturę, gdyż kto niszczy zabytek podlega karze pozbawienia wolności do lat ośmiu   – foto Tomasz Roman Bracka

Dziś mija 35 rocznica uprowadzenia i zamordowania ks Jerzego Popiełuszko przez katów komunistycznych z KGB, MSW i SB PRL !!!

Dziś mija 35 rocznica uprowadzenia i zamordowania po wielodniowych torturach ks Jerzego Popiełuszko przez katów komunistycznych z KGB, MSW i SB z PRL !!!

Na zdjęciach moja wizyta w Górsku (gmina Zławieś Wielka) w miejscu uprowadzenia przez zbrodniarzy komunistycznych PRL z SB 35 lat temu ks Jerzego Popiełuszkę i następnie zamordowania bł. Ks Jerzego Popiełuszki po wielodniowych okrutnych torturach przez zbrodniarzy komunistycznych z KGB, SB i WSW w PRL !

Kto do dziś kryje zbrodniarzy komunistycznych z SB i WSW z PRL którzy wyrwali język i zęby ks Jerzemu Popiełuszce wydłubali mu oczy, powyrywali paznokcie zmiażdżyli czaszkę i masakrowali oraz torturowali tydzień ks Jerzego Popiełuszki ! Przecież prokurator Witkowski wszystko ujawnił, nawet postulator ks Jerzego w procesie beatyfikacyjnym był TW SB !

Czas na ponowny uczciwy proces sądowy tych zwyrodniałych zbrodniarzy komunistycznych z PRL i ZSRR morderców ks Jerzego Popiełuszki ! Ta zbrodnia komunistyczna się nie przedawniła !

Tomasz Roman Bracka
Jeszcze ks Jerzemu Popiełuszce oczy wydłubali komunistyczni zbrodniarze z SB i KGB PRL i ZSRR, torturując ks Jerzego wiele dni w bunkrze w sowieckiej bazie wojskowej w Kazuniu https://warszawskagazeta.pl/histo…/item/140-bunkier-oprawcow. Tomasz Roman Bracka

Jeszcze ks Jerzemu Popiełuszce oczy wydłubali komunistyczni zbrodniarze z SB i KGB PRL i ZSRR, torturując ks Jerzego wiele dni w bunkrze w sowieckiej bazie wojskowej w Kazuniu https://warszawskagazeta.pl/histo…/item/140-bunkier-oprawcow.
Tomasz Roman Bracka

Górsk Tomasz Bracka w miejscu uprowadzenia bł. ks Jerzego Popiełuszki - foto gazeta więcborska

Górsk k/Torunia Tomasz Roman Bracka w miejscu uprowadzenia bł. ks Jerzego Popiełuszki przez komunistycznych morderców z SB i MSW w PRL – foto gazeta więcborska

Górsk k/Torunia Tomasz Roman Bracka w miejscu uprowadzenia bł. ks Jerzego Popiełuszki przez komunistycznych morderców z SB i MSW w PRL - foto gazeta więcborska

Górsk k/Torunia Tomasz Roman Bracka w miejscu uprowadzenia bł. ks Jerzego Popiełuszki przez komunistycznych morderców z SB i MSW w PRL – foto gazeta więcborska

Kto do dziś kryje zbrodniarzy komunistycznych z SB i WSW z PRL którzy wyrwali język i zęby ks Jerzemu Popiełuszce wydłubali mu oczy, powyrywali paznokcie zmiażdżyli czaszkę i masakrowali ORAZ torturowali tydzień ks Jerzego Popiełuszki ! Przecież prokurator Witkowski wszystko ujawnił, nawet postulator ks Jerzego w procesie beatyfikacyjnym był TW SB, ubabrany w współpracę z SB episkopat polski chronił katów SB oto dokument potwierdzający ! Tomasz Roman Bracka

Przecież prokurator Witkowski wszystko ujawnił, nawet postulator ks Jerzego w procesie beatyfikacyjnym był TW SB, ubabrany w współpracę z SB, a  episkopat polski chronił katów SB oto dokument potwierdzający !
Tomasz Roman Bracka

Jeszcze ks Jerzemu Popiełuszce oczy wydłubali komunistyczni zbrodniarze z SB i KGB PRL i ZSRR, torturując ks Jerzego wiele dni w bunkrze w sowieckiej bazie wojskowej w Kazuniu https://warszawskagazeta.pl/histo…/item/140-bunkier-oprawcow. Tomasz Roman Bracka

https://www.youtube.com/embed/-42tpXiNXFI?fbclid=IwAR1217pJc47DbxG6vLyr6s-lN1YV1LqDEyuTRgBF3lkubipsZyq4xlPl0Is

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i oczyszczony z licznego wota mieszkańców z obrazu po renowacji !

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany i oczyszczony z wota po renowacji.  Również o wsparcie finansowe tej inwestycji przez Urząd Marszałkowski w Toruniu zabiegałem od wielu lat, o czym mowa we wcześniejszych artykułach w gazecie więcborskiej. Natomiast już w październiku pojawią się odrestaurowane stalle drewniane przy ołtarzu głównym więcborskiego kościoła.

Cudowny Obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej

Cudowny Obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z wotami z przed renowacji, które wyparowały po renowacji ! 7 Nie Kradnij !!!

W trakcie renowacji ołtarza z obrazem Matki Boskiej Królowej Więcborskiej doszło do świętokradztwa znikły liczne wota z obrazu w tym krzyże wojskowe  koralami, które powinny wrócić z wotami na swoje miejsce i to natychmiast ! Starczy tej grabieży i samowolki oraz zacieranie historii tego obrazu pod płaszczem wątpliwej jakości renowacji  ! Na wyżej zamieszczonym zdjęciu obraz Cudowny Obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z zrabowanymi wotami, które znajdowały się tam jeszcze w tym roku przed przed renowacją !

Najlepiej zatrzeć wszystkie ślady historii historii parafii i kościoła, schować kronikę parafii przed ludzmi, usunąć tablicę z ofiarami I Wojny Światowej w kruchcie pod pietom Maryi z Jezusem i przykryć kafelkami podłogowymi zabytkowy nagrobek fundatora kościoła Księcia Aleksandra Hilarego Potulickiego z Więcborka herbu Grzymała Kawalera Orła Białego w więcborskim kościele, gdzie spoczywa bo przeszkadzało to współczesnym, kreatorom  mody, którzy tak jak każdy przeminą z swoimi fanaberiami zacierając w swojej nieodpowiedzialności prawdę historyczną przed następnymi pokoleniami, niszcząc przy tym zabytki ! 

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła. Zachęcam Pana Marszałka Województwa, Pana Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z kandydatami na posłów i senatorów do sypnięcia groszem na ten cel. 
 
Czas też na solidną monografie więcborskiego kościoła i tworzących go biskupów Zebrzydowskiego i Spletta, kapłanów, arystokratów, darczyńców i parafian na przestrzeni minionego tysiąclecia pióra doktorów i profesorów teologii i historii, a nie malarza pokojowego Skazy po podstawówce, którego wykoślawione ,,dzieła” i refleksje nadają się jedynie do kabaretu. 
 
Gratuluję więcborskiemu proboszczowi i parafianom oraz marszałkowi województwa kujawsko – pomorskiego za doprowadzenie do renowacji cudownego ołtarza Matki Boskiej Królowej Więcborskiej  i renowacje stalli drewnianych przy ołtarzu głównym więcborskiego kościoła do szczęśliwego finału.
 
Zakończenie obecnych prac konserwatorskich w więcborskiej świątyni zbiegło się z wizytą biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, który w sobotę pojawi się w więcborskim kościele by udzielić młodzieży sakramentu bierzmowania.
Tomasz Roman Bracka
Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany - foto - Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany. W trakcie renowacji ołtarza z obrazem doszło do świętokradztwa znikły wota z obrazu w postaci krzyży wojskowych, które powinny wrócić na swoje miejsce  – foto – Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany - foto - Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany – foto – Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany - foto - Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany – foto – Tomasz Roman Bracka

Cudowny Ołtarz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany - foto - Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany – foto – Tomasz Roman Bracka

 

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu - foto Tomasz Roman Bracka

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu – foto Tomasz Roman Bracka

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu - foto Tomasz Roman Bracka

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu – foto Tomasz Roman Bracka

Obrońca godności człowieka, oddany całkowicie Bogu i Maryi, Książę Kościoła i mąż stanu, który przeprowadził Polskę przez czerwone morze komunizmu – kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze !

Obrońca godności człowieka, oddany całkowicie Bogu i Maryi, Książę Kościoła i mąż stanu, który przeprowadził Polskę przez czerwone morze komunizmu – kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze.

Papież Franciszek upoważnił Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Oznacza to, że proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zakończył się i wkrótce poznamy datę i miejsce uroczystej beatyfikacji – poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i upoważnił tę dykasterię do opublikowania ośmiu dekretów. Jeden z nich dotyczy cudu za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego – poinformowało na stronach Stolicy Apostolskiej watykańskie biuro prasowe.

Wkrótce, być może w ciągu najbliższych tygodni, możemy spodziewać się kolejnego komunikatu Stolicy Apostolskiej: zostanie w nim podana data beatyfikacji oraz jej miejsce. Dowiemy się także, kto w imieniu papieża dokona promulgacji (ogłoszenia) dekretu o beatyfikacji.

Tomasz Roman Bracka
Obrońca godności człowieka, oddany całkowicie Bogu i Maryi, Książę Kościoła i mąż stanu, który przeprowadził Polskę przez czerwone morze komunizmu – kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze.

Obrońca godności człowieka, oddany całkowicie Bogu i Maryi, Książę Kościoła i mąż stanu, który przeprowadził Polskę przez czerwone morze komunizmu – kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze – Tomasz Roman Bracka

Prymas Polski Stefan Wyszyński i Józef Glemp w Runowie k/Więcborka

Prymas Polski Stefan Wyszyński i Józef Glemp w Runowie k/Więcborka, na pierwszym zdjęciu Prymas Polski Józef Glemp w Runowie Kr. koło Więcborka   – Tomasz Roman Bracka

Prymasa Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński w Więcborku i Runowie k/ Więcborka po opuszczeniu komunistycznego więzienia. Tomasz Bracka

Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński w Więcborku i Runowie k/ Więcborka po opuszczeniu komunistycznego więzienia. Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany !

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany.  Również o wsparcie finansowe tej inwestycji przez Urząd Marszałkowski w Toruniu zabiegałem od wielu lat, o czym mowa we wcześniejszych artykułach w gazecie więcborskiej. Natomiast już w październiku pojawią się odrestaurowane stalle drewniane przy ołtarzu głównym więcborskiego kościoła.

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła. Zachęcam Pana Marszałka Województwa, Pana Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z kandydatami na posłów i senatorów do sypnięcia groszem na ten cel. 
 
Czas też na solidną monografie więcborskiego kościoła i tworzących go biskupów Zebrzydowskiego i Spletta, kapłanów, arystokratów, darczyńców i parafian na przestrzeni minionego tysiąclecia pióra doktorów i profesorów teologii i historii, a nie malarza pokojowego Skazy po podstawówce, którego wykoślawione ,,dzieła”  nadają się jedynie do kabaretu. 
 
Gratuluję więcborskiemu proboszczowi i parafianom oraz marszałkowi województwa kujawsko – pomorskiego za doprowadzenie do renowacji cudownego ołtarza Matki Boskiej Królowej Więcborskiej  i renowacje stalli drewnianych przy ołtarzu głównym więcborskiego kościoła do szczęśliwego finału.
 
Zakończenie obecnych prac konserwatorskich w więcborskiej świątyni zbiegło się z wizytą biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, który w sobotę pojawi się w więcborskim kościele by udzielić młodzieży sakramentu bierzmowania.
Cudowny Ołtarz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany - foto - Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany – foto – Tomasz Roman Bracka

Cudowny Ołtarz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany - foto - Tomasz Roman Bracka

Cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Więcborskiej z ołtarzem w więcborskim kościele katolickim został odrestaurowany i zamontowany – foto – Tomasz Roman Bracka

 

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu - foto Tomasz Roman Bracka

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu – foto Tomasz Roman Bracka

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu - foto Tomasz Roman Bracka

Teraz czas na renowacje ambony i odmalowanie więcborskiej świątyni oraz dokończenie posadzki granitowej wokół kościoła, którą prezentuje na zdjęciu – foto Tomasz Roman Bracka

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031